Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Polski Ład: kolejna nowelizacja w drodze

PrintMailRate-it

Maria Wośkowiak

16 maja 2022 r.

 

​12 maja 2022 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt jest kolejną już modyfikacją Polskiego Ładu. Teraz ustawa trafi do Senatu.


Ustawa zakłada obniżenie stawki PIT z 17% do 12% przy zachowaniu kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tys. zł. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć część zapłaconej składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania. Powróci także możliwość wyboru rozliczenia na skali podatkowej dla przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt. Zlikwidowane zostaną ulga dla klasy średniej i przejściowy ryczałt od dochodów.


Od 1 stycznia 2023 r. będzie możliwość dzielenia kwoty wolnej w zaliczkach na maksymalnie trzech płatników oraz rozliczania jej w tytułach, w których dotychczas nie była uwzględniana przez płatników, np. przy umowach zlecenia.


Częściowo zmodyfikowana zostanie także ulga na zabytki – będzie można z niej skorzystać wyłącznie na renowację, konserwację i remonty po zatwierdzeniu remontu przez konserwatora zabytków.


Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 lipca 2022 r., dlatego warto z wyprzedzeniem przygotować się do wprowadzenia nowych przepisów.Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące szczegółowych regulacji zapraszamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.


Kontakt

Contact Person Picture

Monika Spotowska

adwokat, doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil

Deutschland Weltweit Search Menu