Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Odliczenie VAT w przypadku braku sprzedaży na terenie Polski

PrintMailRate-it

 Wróć>>

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 19 marca 2014 r. (I SA/Kr 2054/13) potwierdził, iż aby zrealizować pełne odliczenie VAT, przedsiębiorca musi posiadać tylko i wyłącznie dokumenty potwierdzające związek podatku z prowadzoną przez niego działalnością. Zasada terytorialności VAT nie może wpływać na brzmienie przepisów polskiej ustawy.

 

Powyższe orzeczenie jest istotne dla zagranicznych spółek, które posiadają w Polsce oddziały lub wyłącznie rejestrację dla potrzeb podatku VAT.

 

Przedmiotowy wyrok potwierdza kształtującą się od 2012 r. linię orzeczniczą, zgodnie z którą zagraniczna spółka nie musi dokonywać sprzedaży na terenie Polski, aby być uprawnioną do odliczania podatku VAT od zakupów dokonywanych w Polsce, np. przez jej oddział.

 

Oznacza to, iż rejestracja dla celów podatku VAT w Polsce może korzystnie wpłynąć na płynność finansową zagranicznych spółek dokonujących w Polsce zakupów. Prowadząc w Polsce rejestr podatku VAT w określonych przypadkach można wnioskować o zwrot podatku naliczonego nawet w terminie 25 dni od złożenia wniosku. Maksymalny termin zwrotu wynosi natomiast 180 dni. 

 

Mając na uwadze, iż polskie organy podatkowe znacznie utrudniają zwrot podatku VAT zagranicznym przedsiębiorcom w procedurze zwrotu bezpośredniego, warto rozważyć możliwość rejestracji w Polsce dla celów VAT. 

 

Chętnie wesprzemy Państwa w tym zakresie, a także zapewnimy doradztwo podatkowe w zakresie CIT, PIT, VAT. Nasi doradcy podatkowi w biurach Rödl & Partner: Gdańsk, Gliwice, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław, odpowiedzą także na inne pytania z zakresu doradztwa podatkowego. Zachęcamy do kontaktu.

 

Do góry>>

Kontakt

Contact Person Picture

Dominika Tyczka-Szyda

doradca podatkowy

Partner

Wyślij zapytanie

Profil

Newsletter.png
Deutschland Weltweit Search Menu