Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Od 1 stycznia 2018 r. nowe zasady naliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu

PrintMailRate-it

 Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).  Zmianę wprowadziła Ustawa z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nowelizacja wprowadziła nowy  limit przychodów, do których odnoszą się 50% koszty. Limit ten wzrósł do kwoty 85 528 zł rocznie.


Od 2018 roku z ulgi mogą korzystać tylko twórcy wymienieni w ustawie o PIT, zajmujący się określonym rodzajem działalności.


Przepis ten stosuje do przychodów uzyskiwanych z tytułu:


  • działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa,
  • działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w
  • dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki,
  • produkcji audialnej i audiowizualnej,
  • działalności publicystycznej,
  • działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej,
  • działalności konserwatorskiej,
  • prawa zależnego, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i
  • prawach pokrewnych, do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia,
  • działalności badawczo-rozwojowej, naukowo-dydaktycznej, naukowej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.


Konsekwencje wprowadzenia nowych zasad naliczenia 50% KUP


Warunkiem skorzystania z przywileju 50% kosztów jest  uczestniczenie przez daną osobę w wytworzeniu utworu w rozumieniu prawa autorskiego. Dodatkowym kryterium będzie ustalenie samej kwoty wynagrodzenia. Kwota honorarium za przeniesienie praw autorskich powinna wynikać z umowy o pracę, bądź z innego dokumentu, nie może być ustalana na bieżąco z uwzględnieniem czasu pracy poświęconego na stworzenie utworu.

 

Z ulgi nie mogą korzystać osoby, których działalność nie jest wymieniona w ustawie, jako dająca prawo do zastosowania 50% kosztów. W przypadku tej grupy podmiotów, zmiana przyniesie wzrost opodatkowania dochodów.

 

W celu zminimalizowania ryzyka podatkowego w tym zakresie, od 1 stycznia 2018 r należy  każdorazowo dokonać oceny czy osoba wykonująca daną działalność podlegać będzie pod zakres wymieniony w ustawie upoważniający do zastosowania 50% KUP. Dodatkowo należy przeanalizować zakres czynności danej osoby wynikających z przedmiotu zawartej umowy.



Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt. Chętnie udzielimy wsparcia w tym zakresie, a także zapewnimy doradztwo podatkowe w zakresie CIT, PIT, VAT. Nasi doradcy podatkowi w biurach Rödl & Partner: Gdańsk, Gliwice, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław, odpowiedzą także na inne pytania z zakresu doradztwa podatkowego. Zachęcamy do kontaktu.

Kontakt

Contact Person Picture

Katarzyna Judkowiak

doradca podatkowy

Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu