Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



JPK_PIT i JPK_CIT – odsunięcie w czasie

PrintMailRate-it

Piotr Ziółkowski

12 maja 2022 r.

 

Obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. przepisy Polskiego Ładu nałożyły na podatników PIT oraz CIT konieczność prowadzenia ksiąg podatkowych w formie elektronicznej i przesyłania ich do urzędu skarbowego. Obowiązek taki podatnicy mieli spełniać już od stycznia 2023 r., jednak procedowany obecnie w sejmie projekt zmian w Polskim Ładzie zakłada odroczenie terminu jego realizacji. 


Wychodząc naprzeciw postulatom przedsiębiorców, ustawodawca planuje wydłużyć termin wejścia w życie obowiązku comiesięcznego przesyłania do urzędu skarbowego plików JPK_PIT oraz JPK_CIT.


Wprowadzanie JPK_PIT i JPK_CIT w trzech etapach


Wspomniane zmiany mają dać podatnikom więcej czasu na przygotowanie się do elektronizacji ewidencji księgowych. W projekcie proponuje się stopniowe wprowadzanie zmian w raportowaniu plików JPK związanych z podatkami dochodowymi.


W pierwszym etapie, czyli od 2024 r., obowiązek comiesięcznego raportowania przy pomocy JPK_CIT dotyczyć będzie tylko tych podatników CIT, których przychody za poprzedni rok podatkowy przekroczą kwotę 50 mln euro.


Następnie, począwszy od 2025 r., obowiązek przesyłania do urzędu skarbowego ksiąg podatkowych drogą elektroniczną obejmie tych podatników CIT i podatników PIT, którzy prowadzą ewidencję JPK_VAT.


Pozostałe podmioty będą obowiązane przesyłać nowe ewidencje podatkowe począwszy od 2026 r.


W przypadku pytań dotyczących projektowanych zmian zachęcamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.

Kontakt

Contact Person Picture

Anna Pilarska

doradca podatkowy

Manager

+48 664 134 097

Wyślij zapytanie


Deutschland Weltweit Search Menu