Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Benefity żywieniowe – wyższa kwota zwolnienia z ZUS

PrintMailRate-it

​Monika Spotowska

11 września 2023


Od 1 września 2023 r. do 450 zł wzrósł miesięczny limit dofinansowania do posiłków dla pracowników, od którego nie trzeba płacić należności do ZUS. 
 
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe stanowi przychód. Istnieje jednak katalog wyłączeń – na jego podstawie wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu i do określonej kwoty nie stanowi podstawy wymiaru składek. 
 
Od początku września br. kwota zwolnienia z ZUS, którą pracodawca może odjąć od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynosi 450 zł. 
 
Co ważne, zwolnienie obejmuje także posiłki w formie bonów, talonów, kart przedpłaconych lub kuponów, które można wykorzystać w placówkach gastronomicznych lub handlowych.
 

Finansowanie posiłków a PIT 

 
Należy pamiętać, że benefity żywieniowe podlegają PIT. Oznacza to, że od powyższej kwoty pracownik będzie musiał zapłacić podatek dochodowy, ponieważ dofinansowanie będzie dla niego stanowić dochód. Wydatki na finansowanie posiłków dla pracowników pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, pod warunkiem że zostaną właściwie udokumentowane. 

 
Powyższe zmiany mogą pozytywnie wpłynąć na rozszerzenie pakietu benefitów oraz zwiększenie atrakcyjności miejsc pracy. Jeżeli masz pytania dotyczące powyższych regulacji – skontaktuj się z nami. 

Kontakt

Contact Person Picture

Monika Spotowska

adwokat, doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu