Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Ulga badawczo-rozwojowa – dla kogo i na czym polega?

PrintMailRate-it

Magdalena Szwarc, Dominika Tyczka

3 sierpnia 2020 r.

 

W związku ze stanem epidemicznym i jej możliwymi negatywnymi skutkami ekonomicznymi, jakie odczuła większość polskich przedsiębiorstw, warto przypomnieć o możliwości stosowania ulgi badawczo-rozwojowej. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje związane z ulgą B + R. 

 

Dotychczas większość polskich podmiotów, które nie posiadają statusu centrum badawczo-rozwojowego, nie korzystała z ulgi z uwagi na liczne wątpliwości interpretacyjne. Część podmiotów nie ma świadomości, że wydatki które ponoszą można dodatkowo uznać za koszty kwalifikowane ww. ulgi i tym samym mogą one być potrącone z podstawy opodatkowania CIT podwójnie. Poniżej prezentujemy Państwu przykładowy katalog aktywności, które zostały uznane przez organy podatkowe za działalność badawczo-rozwojową:


  • Branża motoryzacyjna – poszukiwanie nowych oraz modyfikacja istniejących modeli rozwiązań konstrukcyjnych elementów samochodowych celem poprawy ich parametrów jakościowych i usprawnienia technologii produkcji
  • Branża budowlana – prace w zakresie możliwości zastosowania dostępnych materiałów i surowców w nowy, innowacyjny sposób, poprawiający właściwości fizykochemiczne w porównaniu z podobnymi produktami produkowanymi przez konkurencję (wprowadzanie nowych typów elementów betonowych, zmiana składu chemicznego mieszanek betonowych)
  • Branża IT – tworzenie nowych systemów operacyjnych i języków, tworzenie nowych lub bardziej wydajnych algorytmów opartych na nowych technikach
  • Branża chemiczna – testowanie nowych surowców lub zamienników jako składników produktów
  • Branża bankowo-ubezpieczeniowa – opracowywanie modeli ryzyka na potrzeby polityki kredytowej, opracowywanie technik badania zachowań konsumenckich w celu tworzenia nowych typów rachunków i usług bankowych.


Co istotne, działalność B+R ani nie musi oznaczać działań innowacyjnych na skalę globalną –wystarczające są działania innowacyjne w skali danej firmy (z perspektywy danego przedsiębiorcy) ani też nie zawsze musi zakończyć się sukcesem.



Jeśli są Państwo zainteresowani skorzystaniem z ulgi B+R, nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.

Kontakt

Contact Person Picture

Magdalena Szwarc

doradca podatkowy

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu