Home
Internal
International
Kontakt
Łukasz Szczygieł, Joanna Bielecka
27 lutego 2019 r.
Przypominamy, że 1 stycznia 2019 r. weszły w życie regulacje prawne dotyczące nowej preferencji podatkowej w polskim prawie związanej z prowadzeniem działalności innowacyjnej, tzw. Innovation Box. Przyjęte rozwiązanie ma na celu zwiększenie atrakcyjności prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w Polsce, a w konsekwencji zmianę modelu ekonomicznego na gospodarkę opartą na wiedzy oraz zwiększenie świadomości w zakresie praw własności intelektualnej jako potencjalnych źródeł przychodów.
Wskazana preferencja podatkowa zakłada stosowanie do wybranych rodzajów dochodu stawki podatku dochodowego obniżonej do 5%. Zasady funkcjonowania tego nowego rozwiązania są identyczne na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).
W pierwszej kolejności należy wskazać, że zakres Innovation Box obejmuje dochody osiągane z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Do wspomnianych kwalifikowanych praw własności intelektualnej zaliczyć można m.in.:
Istotne przy tym jest, aby prawa te podlegały ochronie na podstawie prawa krajowego lub międzynarodowego oraz aby przedmiot ochrony (np. wynalazek podlegający ochronie patentowej, program komputerowy) był wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej. Podatnik może skorzystać z preferencyjnego rozwiązania w sytuacji, gdy wytworzy w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa lub zakupi odpowiednie prawa własności intelektualnej. Przychód może powstawać z tytułu należności i opłat licencyjnych, ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, ze sprzedaży produktu lub usługi, w cenie których została uwzględniona wartość kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, a także dochód z odszkodowania za naruszenie takich praw.
Aby podatnik mógł skorzystać z ulgi musi prowadzić działalność badawczo-rozwojową, która jest bezpośrednio związana z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Istnieje również możliwość zlecenia wykonania prac badawczo-rozwojowych innym podmiotom (powiązanym oraz niepowiązanym). Poziom dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej będzie ustalany zgodnie z następującym schematem:
Należy nadmienić, że pozostałe kwestie związane z rozliczaniem i zapłatą podatku według stawki 5% pozostają niezmienione, np. terminy wpłaty zaliczek na podatek, obowiązki dokumentowania ponoszonych kosztów itd.
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości lub pytania związane z powyższymi regulacjami, eksperci Rödl & Partner pozostają do dyspozycji.
Dominika Tyczka-Szyda
doradca podatkowy
Partner
Wyślij zapytanie
Profil