Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Odbiorcy przemysłowi – możliwość obniżenia kosztów zakupu energii elektrycznej

PrintMailRate-it

Piotr Mrowiec

12 października 2015 r. 


Ustawa o odnawialnych źródłach energii kojarzy się jednoznacznie z nowymi zasadami wsparcia producentów zielonej energii. Warto jednak wskazać, że poszerza on grono przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z obniżki kosztów zakupu energii elektrycznej.

 

Ustawa o odnawialnych źródłach energii (dalej „Ustawa o OZE”) wskazuje, że dla skorzystania z obniżki wymagane jest, aby dana firmą posiadała status odbiorcy przemysłowego. Dla uzyskania statusu konieczne jest wypełnienie dwóch przesłanek:


  1. przedsiębiorstwo musi prowadzić działalnością gospodarczą w przeważającym zakresie, w jednej z branż, które wymienia ustawa o OZE.
  2. Ustawa o OZE wymaga, aby prowadzona działalność w jednej z powyżej wskazanych branż było odpowiednio energochłonna. Wymagane jest, aby wartość tak zwanego współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej przedsiębiorstwa wynosiła nie mniej niż 3% (zgodnie z art. 53 ust. 2 ustawy o OZE przez współczynnik intensywności zużycia energii elektrycznej należy rozumieć stosunek kosztów energii elektrycznej zużytej na własne potrzeby do wartości dodanej brutto obliczanej jako średnia arytmetyczna z trzech ostatnich lat poprzedzających rok realizacji obowiązku; jeżeli dana działalność była wykonywana w okresie krótszym niż trzy lata, to należy obliczyć średnią arytmetyczną z okresu wykonywania działalności).


Posiadając status odbiorcy przemysłowego należy w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego rok realizacji obowiązku:

  • złożyć Prezesowi URE oświadczenie o wykonywaniu działalności gospodarczej oznaczonej jednym z kodów PKD;
  • wskazać ilość zużytej energii elektrycznej oraz ilość energii elektrycznej zakupionej na własny użytek w roku kalendarzowym poprzedzającym rok realizacji obowiązku;
  • oznaczyć wartość współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej oraz ilość energii elektrycznej objętej obowiązkiem umorzenia bądź wysokość opłaty zastępczej będącej podstawą do obliczenia opłaty OZE. Ponadto przedsiębiorca jest obowiązany przedstawić opinię biegłego rewidenta, która potwierdzi, że wyliczenie wartości współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej zostało dokonane prawidłowo.

 

W terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok realizacji obowiązku Prezes URE sporządza wykaz odbiorców przemysłowych, którzy złożyli oświadczenia i którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania ulgi bądź zwolnienia oraz ogłasza je w Biuletynie Informacji Publicznej.


Warto także pamiętać, że odbiorca przemysłowy, który złożył oświadczenie, jest zobowiązany w roku następującym po roku realizacji zwolnienia bądź ulgi do 31 sierpnia następnego roku złożyć Prezesowi URE informację o ilości energii elektrycznej zakupionej na własny użytek w roku realizacji obowiązku, spełnieniu warunków uprawniających do skorzystania z ulgi bądź zwolnienia pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

 

Procedura wbrew pozorom jest prosta i pozwala – w przypadku spełnienia przesłanek – na uzyskanie oszczędności poprzez redukcję kosztów świadectw pochodzenia lub opłat zastępczych, które w imieniu odbiorców przemysłowych zużywających mniej niż 100 GWh energii elektrycznej rocznie ponoszą sprzedawcy energii.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani szczegółowym omówieniem zagadnienia lub doradztwem prawnym, eksperci Rödl & Partner pozostają do dyspozycji w biurach w Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Kontakt

Contact Person Picture

Piotr Mrowiec

radca prawny

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu