Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Nowelizacja ustawy OZE

PrintMailRate-it

Jakub Plebański, Laura Sopata

5 października 2021 r.

 

5 października 2021 r. Prezydent podpisał długo oczekiwaną nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), wprowadzającą istotne uproszczenia w zakresie inwestycji OZE.


Wprowadzane zmiany – warto wiedzieć


Jedną z najważniejszych zmian jest zwiększenie maksymalnej mocy instalacji OZE, dla których nie trzeba będzie występować o koncesję na wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej, z 0,5 MW do 1 MW mocy zainstalowanej. Wykonywanie działalności gospodarczej w tym zakresie wymagać będzie jedynie odformalizowanego wpisu do rejestru wytwórców energii w małej instalacji.


Nowelizacja zwalania z konieczności uwzględniania w studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego oraz w miejscowych planach zagospodarowania źródeł odnawialnych o mocy do 0,5 MW. Zwiększono ten pułap z poprzedniej granicy 0,1 MW. Dodatkowy wyjątek dotyczyć będzie instalacji fotowoltaicznych zlokalizowanych na gruntach rolnych stanowiących użytki rolne klasy V i VI, VIz i nieużytkach, gdzie wartość ta wyniesie 1000 kW. Powyższe zwolnienie odnosi się także do fotowoltaicznych elektrowni dachowych bez względu na moc zainstalowaną.


Znowelizowana ustawa zakłada także wydłużenie możliwości organizacji aukcji OZE do 2027 r. W osobnych rozporządzeniu minister klimatu dokładnie określi wartość i ilość energii, którą będzie można sprzedawać.
Warto zwrócić także uwagę na ważną zmianę w zakresie funkcjonowania systemu aukcyjnego, gdzie rozliczenia dodatniego salda przeprowadzane będą w cyklach 3-letnich, a nie – jak miało to miejsce dotychczas – 15-letnich.  



W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.


Kontakt

Contact Person Picture

Piotr Mrowiec

radca prawny

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil

Deutschland Weltweit Search Menu