Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Strategie podatkowe – nowe obowiązki dla dużych przedsiębiorców

PrintMailRate-it

​Anna Harasimowicz, Marcin Muchowski

26 października​

 

Ostatni kwartał 2020 r. przyniósł  informacje o planowanych zmianach podatkowych, które mogą wejść w życie już od stycznia 2021 r. W opublikowanym 16 września 2020 r. projekcie zmian w ustawach podatkowych przewidziano dla wybranych podatników obowiązek publikowania tzw. sprawozdania z realizacji strategii podatkowej.

 

Nowy obowiązek ma dotyczyć:

• podatników, których przychody przekroczyły 50 mln euro w roku podatkowym,
• podatkowych grup kapitałowych.

 

Nie ma zamkniętego, standardowego katalogu danych, jakie powinny znaleźć się w sprawozdaniu. Ma ono być sporządzone z uwzględnieniem charakteru, rodzaju i rozmiaru prowadzonej działalności.

 

Elementy sprawozdania


W projekcie ustawy, wśród elementów sprawozdania wymienia się wskazanie:


  • podejścia do procesów oraz procedur dotyczących realizacji obowiązków wynikających z przepisów podatkowych i zapewniających ich prawidłowe wykonanie,
  • liczby przekazanych informacji o schematach podatkowych (MDR) z podziałem na poszczególne podatki (np. CIT, PIT, VAT, itp.),
  • transakcji z podmiotami powiązanymi, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej,
    dokonywania rozliczeń w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową,
  • planowanych lub podejmowanych przez podatnika działań restrukturyzacyjnych,
  • złożonych wniosków o wydanie interpretacji podatkowej, wiążącej informacji stawkowej (WIS) i wiążącej informacji akcyzowej (WIA),
  • dobrowolnych formach współpracy z organami KAS (np. w ramach Umowy o współdziałanie z szefem KAS).

 

W myśl projektu sprawozdania z realizacji strategii podatkowej mają być jawne. Podatnicy będą zobowiązani do ich udostępniania na swojej stronie internetowej.

 

Zgodnie z założeniami na przygotowanie sprawozdania opisującego przyjętą politykę, podatnicy będą mieli 9 miesięcy po upływie terminu na złożenie CIT za dany rok podatkowy.
 
Za niedopełnienie obowiązków związanych z ujawnianiem strategii podatkowej, na przedsiębiorcę ustawodawca planuje nałożenie kary pieniężnej w wysokości do 1 mln zł.

 

Jak się przygotować


Jednym z punktów sprawozdania ma być wskazanie podejścia do procesów oraz procedur dotyczących realizacji obowiązków wynikających z przepisów podatkowych i zapewniających ich prawidłowe wykonanie. Widoczne jest zainteresowanie organów podatkowych poziomem standaryzacji i sformalizowania procesów zachodzących w przedsiębiorstwach, a mających na celu sporządzenie poprawnego, rzetelnego zeznania czy deklaracji podatkowej.

 

Standaryzację najłatwiej osiągnąć poprzez szkolenie pracowników i wdrażanie procedur podatkowych.

Co istotne – przygotowanie dobrych praktyk powinno być poprzedzone identyfikacją obszarów, które mogą lub powinny zostać objęte procedurami.

 

Procedury powinny być dostosowane są do konkretnej sytuacji przedsiębiorcy i mogą dotyczyć kwestii ogólnych, takich jak podział odpowiedzialności za przygotowanie poszczególnych elementów w toku sporządzania deklaracji podatkowych, czy też procedury weryfikacji kontrahentów przed i w trakcie współpracy.

 

Procedury mogą dotyczyć też konkretnych procesów, takich jak rozliczanie podatku u źródła, czy identyfikacja i zgłaszanie schematów podatkowych.

 

Zespół dobrych praktyk


Ponieważ na wynik podatkowy wpływają również różnego rodzaju zdarzenia niepożądane, mające nawet niekiedy charakter czynu zabronionego (kradzieże materiału, nieprawidłowości w relacjach z kontrahentami w obszarze realizowania polityki cenowej itp.), przedsiębiorcy powinni także rozważyć przygotowanie zespołu dobrych praktyk, zapobiegających zniekształceniu wyniku finansowego i podatkowego przez tego typu działania.

 

Sprawnie funkcjonujący system procedur pozwala na minimalizację ryzyka popełnienia błędu w rozliczeniach i ogranicza możliwość przypisania osobom funkcjonującym w przedsiębiorstwie, a niezwiązanym z rozliczeniami podatkowymi, odpowiedzialności karnej skarbowej za ewentualne nieprawidłowości w rozliczeniach.

Jego wdrożenie pozwala również na wykazanie w sprawozdaniu z realizacji polityki podatkowej, że podatnik dokłada należytej staranności w zapewnieniu poprawności rozliczeń.

 


Jeżeli są Państwo zainteresowani poruszonymi tematami i chcą przygotować firmę do prawidłowego i bezpiecznego wypełnienia sprawozdania z realizacji strategii podatkowej, jesteśmy do dyspozycji.

Kontakt

Contact Person Picture

Anna Harasimowicz

biegły rewident

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu