Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Pakiet osłonowy dla firm w związku z koronawirusem

PrintMailRate-it

Katarzyna Kołodziej

11 marca 2020 r.

 

We wtorek 10 marca 2020 r. Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że przygotuje projekt specustawy w sprawie pakietu osłonowego dla przedsiębiorców ze względu na wzrost zachorowań na COVID-19, wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2.

 

 W celu wsparcia firm i ograniczenia skutków epidemii nowe przepisy mają wprowadzić:
- ulgi w należnościach i odroczenia w zakresie płatności podatków i składek ZUS,
- poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw poprzez ustanowienie stosownych instrumentów finansowych, obejmujących między innymi wsparcie gwarancyjne i dopłaty do kredytów z funduszu klęskowego,
- ochronę pracowników i wsparcie rynku pracy, w tym również firm zmuszonych do wstrzymania działalności.


Podatki

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Rozwoju na podstawie proponowanych zmian legislacyjnych miałoby nastąpić przesunięcie z 1 kwietnia 2020 r. na 1 lipca 2020 r. wejścia w życie nowego JPK i tym samym ułatwienie rozliczania VAT. Przewiduje się również uproszczenia w zakresie split payment oraz wydłużenie terminu na  wpisanie się do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych aż do 1 lipca 2020 r. Oprócz tego planowane jest wprowadzenie wcześniejszych zwrotów VAT, łatwiejszego zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej, zniesienie opłaty prolongacyjnej oraz zmiana schematu pomocy publicznej, w tym rozszerzenie jej dla MŚP i dużych firm. Ponadto dla branż dotkniętych skutkami kryzysu w związku z anulowaniem wycieczek, pojawi się także możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych tych wydatków.

 

Płynność finansowa przedsiębiorstw

Katalog działań, których celem jest poprawa płynności finansowej obejmuje wsparcie udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (pożyczki i gwarancje) oraz rozszerzenie zakresu funduszu klęskowego o epidemię i tym samym umożliwienie dopłat do oprocentowania kredytów, a także możliwość odliczenia „wstecz” straty od dochodu (tj. straty z 2020 od 2019). Ministerstwo poinformowało, że stratę poniesioną z działalności gospodarczej w danym roku będzie można odjąć od dochodu osiągniętego w ciągu następnych pięciu lat. Po wprowadzeniu nowelizacji miałaby być udzielana pomoc w ramach pomocy de minimis. Na ten moment Bank Gospodarstwa Krajowego nie może udzielić jednostkowej gwarancji de minimis w wysokości przekraczającej 60% kwoty kredytu i większej niż 3,5 mln zł. Postuluje się, aby zwiększono gwarancję do 80% kwoty kredytu.

 

Ochrona rynku pracy

W dalszej kolejności, zgodnie z komunikatem Ministerstwa Rozwoju, aby zapewnić ochronę i wsparcie rynku pracy, należy wprowadzić szereg kolejnych zmian. Znowelizowana będzie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. W celu wprowadzenia ułatwień dla przedsiębiorców znajdujących się w sytuacji kryzysowej miałby zostać skrócony okres kryzysu, który uprawnia do objęcia wsparciem, z 6 do 3 miesięcy, przy czym samo pojęcie kryzysu definiować należałoby jako spadek obrotów gospodarczych, sprzedaży towarów lub usług o 15%. Z kolei dla pracowników przedsiębiorcy w przypadku przestoju będzie przysługiwać świadczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych (823,60 zł) zwiększone o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne oraz wynagrodzenie finansowane ze środków przedsiębiorcy w łącznej wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

Zasiłek chorobowy oraz opiekuńczy

Ponadto Ministerstwo Rozwoju zakomunikowało, że przedsiębiorcom z ubezpieczeniem chorobowym, nie mogącym wykonywać działalności gospodarczej w związku z koronawirusem, przysługiwać będzie z ZUS zasiłek chorobowy na ogólnych zasadach, tj. w przypadku otrzymania zwolnienia lekarskiego albo decyzji państwowego inspektora sanitarnego o kwarantannie lub izolacji. Ponadto przedsiębiorcy będą mogli otrzymać również zasiłek opiekuńczy, gdy sprawują osobistą opiekę nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny (zwolnienie lekarskie), dzieckiem objętym izolacją lub kwarantanną (decyzja sanepidu), albo dzieckiem do lat 8 w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły (oświadczenie ubezpieczonego). Jeśli nieprzewidziane zamknięcie placówki jest związane z koronawirusem, ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przewiduje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni z tego tytułu.

 

Ulgi ze strony ZUS

W obliczu trudności przy prowadzeniu działalności gospodarczej w postaci opóźnień lub braku realizacji dostaw, zatorów płatniczych, nieobecności pracowników związanej ze wzrostem zachorowalności lub czynnościami mającymi na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa obywateli, przedsiębiorcy mogą liczyć ze strony ZUS na obecnie dostępne ulgi w postaci:
- odroczenia terminu płatności składek – w przypadku problemów z opłaceniem w ustawowym terminie składek bieżących lub przyszłych, których termin płatności jeszcze nie upłynął, przedsiębiorca zapłaci jedynie opłatę prolongacyjną, bez odsetek za zwłokę,
- układu ratalnego – w sytuacji zadłużenia z tytułu składek i braku możliwości jednorazowej spłaty przedsiębiorca ma złożeniu wniosku o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty nie będzie musiał zapłacić odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną. Co więcej, podpisanie układu skutkuje zawieszeniem ewentualnego postępowania egzekucyjnego,
- umorzenia należności – w momencie poniesienia strat materialnych na skutek nadzwyczajnego zdarzenia i powstałego w rezultacie ryzyka po stronie przedsiębiorcy, iż opłacenie należności z tytułu składek mogłoby uniemożliwić mu dalsze prowadzenie działalności, umorzeniu podlec mogłyby wyłącznie należności z tytułu składek za siebie. Wówczas umorzonych składek i okresu nie wlicza się przy ustalaniu prawa do świadczeń.


W przypadku pytań związanych z pakietem pomocowym, eksperci Rödl & Partner pozostają do Państwa dyspozycji.


Deutschland Weltweit Search Menu