Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Koronawirus: Rada Ministrów odciąża organy sanitarne

PrintMailRate-it

Grzegorz Szymborski

3 listopada 2020 r.

 

Kolejna nowelizacja rozporządzenia z 9 października w sprawie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów realizuje zapowiedzi Premiera przedstawione na piątkowej konferencji prasowej.

 

Rozporządzenie wprowadza nowe reguły dot. kwarantanny. Od dzisiaj osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem, a także osoby wspólne zamieszkujące, od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu są zobowiązane pozostać na kwarantannie trwającej do 7 dni od dnia zakończenia izolacji zakażonej osoby, z powodu której także domownicy muszą pozostać w domach.

 

Wprowadzony automatyzm ma odciążyć organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które odtąd nie będą musiały wydawać decyzji administracyjnych dotyczących osób zamieszkujących wspólnie z zakażonym. Informację o objęciu jednym z trzech środków izolacji właściwe organy od dziś mogą przekazywać ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych, bądź drogą telefoniczną.

 

W związku z automatyczną kwarantanną osoby nią objęte zachowają prawo do wypłaty wynagrodzenia lub świadczenia pieniężnego z tytułu choroby pod warunkiem złożenia oświadczenia o konieczności odbycia kwarantanny w myśl nowowprowadzonych zasad automatycznej izolacji.

 

Oświadczenie musi zawierać imię i nazwisko ubezpieczonego, numer PESEL (jeśli go posiada), informację o dniu rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny i dniu jej zakończenia, a także dane osoby ze stwierdzonym zakażeniem, przez którą przymusowa kwarantanna objęła także osoby zamieszkujące we wspólnym gospodarstwie domowym. Pracodawca albo inny podmiot obowiązany do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby może wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie otrzymanych w oświadczeniu informacji.

 

Wykaz osób objętych kwarantanną istotny z punktu widzenia pracodawców umieści się w już istniejącym, specjalnym systemie teleinformatycznym prowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia, co stanowi konsekwencję odformalizowania części działań organów sanitarnych.

 

Nowela rozporządzenia wprowadziła nowe zasady dotyczące wypłaty zasiłków opiekuńczych w przypadku konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny poddanymi obowiązkowej kwarantannie lub izolacji. I w tym wypadku wypłata świadczenia zależna jest od złożenia przez ubezpieczonego stosownego oświadczania, które może zostać zweryfikowane przez pracodawcę występującego w tym celu do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Kontakt

Contact Person Picture

Michał Prokop

adwokat

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu