Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Rolnictwo ekologiczne

PrintMailRate-it

Rosnące zainteresowanie produktami ekologicznymi powoduje, że coraz więcej upraw jest przeznaczanych na produkcję ekologiczną. Według Komisji Europejskiej do 2030 roku już 25 proc. upraw na terenie Unii Europejskiej ma odpowiadać wymogom rolnictwa ekologicznego. Jak brzmi definicja rolnictwa ekologicznego i na czym ono polega?


Rolnictwo ekologiczne – definicja


Definicja rolnictwa ekologicznego znajduje się w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylającym rozporządzenie (EWG) nr 2092/91. Zgodnie z jego treścią, rolnictwo ekologiczne to „system zarządzania gospodarstwem i produkcji żywności, łączący najkorzystniejsze dla środowiska praktyki, wysoki stopień różnorodności biologicznej, ochronę zasobów naturalnych, stosowanie wysokich standardów dotyczących dobrostanu zwierząt i metodę produkcji odpowiadającą wymaganiom niektórych konsumentów preferujących wyroby wytwarzane przy użyciu substancji naturalnych i naturalnych procesów”.


Polska ustawa o rolnictwie ekologicznym odnosi się do definicji zawartej w unijnym rozporządzeniu.


Cechy rolnictwa ekologicznego


Rolnictwo ekologiczne charakteryzuje się tym, że w mniejszym stopniu wpływa ono negatywnie na środowisko. Definicja rolnictwa ekologicznego przewiduje, że gospodarowanie odbywa się w sposób, który ma na celu z jednej strony wykorzystanie zasobów odnawialnych, z drugiej utrzymanie różnorodności biologicznej. Najważniejsze cechy rolnictwa ekologicznego to:

 

  • niższe w porównaniu do rolnictwa konwencjonalnego płody. Ma to związek choćby z wyeliminowaniem nawozów sztucznych;
  • wyższa pracochłonność i koszty. Rolnictwo ekologiczne nie dopuszcza między innymi stosowania chemii w ochronie roślin, a to z kolei oznacza więcej pracy przy odchwaszczaniu, a tym samym wyższe koszty;
  • prowadzenie produkcji zwierzęcej obok produkcji roślinnej. W ten sposób realizowany jest postulat dotyczący zrównoważonej produkcji roślinnej i zwierzęcej.


Ponieważ cechy rolnictwa ekologicznego powodują, że kwestie ekonomiczne schodzą na drugi plan, gospodarstwa prowadzące taką produkcję mogą liczyć na dofinansowanie. Dodatkowo jedynie produkty z gospodarstw ekologicznych mogą używać oznakowania ekologicznego. Ustawa o rolnictwie ekologicznym przewiduje, że certyfikat ekologiczny jest przyznawany dopiero po skrupulatnej weryfikacji gospodarstwa czy dystrybutora produktów przez jednostkę certyfikującą rolnictwo ekologiczne.


Na czym polega rolnictwo ekologiczne


Właściciele zwłaszcza małych i średnich gospodarstw rolnych, którzy dostrzegają potencjał w rolnictwie ekologicznym, mogą zastanawiać się, na czym polega rolnictwo ekologiczne i czym różni się ono od rolnictwa konwencjonalnego. Istota rolnictwa ekologicznego sprowadza się do wykorzystania naturalnych metod produkcji, czyli bez użycia chemii rolnej i organizmów genetycznie modyfikowanych GMO. Nie oznacza to jednak, że rolnictwo ekologiczne opiera się jedynie na starych metodach – wykorzystuje również nowe techniki i technologie.


Na czym polega rolnictwo ekologiczne? Aby spełnić założenia tego sposobu prowadzenia gospodarstw, wykorzystuje się:

 

  • naturalne i organiczne nawozy pozwalające poprawić żyzność gleby,
  • ekologiczny materiał siewny i zasoby naturalne,
  • recykling odpadów w celu stworzenia zamkniętego obiegu materii w gospodarstwie.


Zarówno unijne rozporządzenie, jak i ustawa o rolnictwie ekologicznym przewiduje, że w ekologicznych gospodarstwach rolnych przestrzegane są standardy dotyczące dobrostanu zwierząt.


Chcą Państwo prowadzić gospodarstwo ekologiczne i używać oznakowania ekologicznego? Eksperci Rödl & Partner służą pomocą w przygotowaniu dokumentacji i procesie certyfikacji. Zapraszamy do kontaktu w celu poznania szczegółów.

Kontakt

Contact Person Picture

dr Anastazja Niedzielska-Pitera

radca prawny

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu