Home
Internal
International
Kontakt
Szymon Smoleń
21 czerwca 2021 r.
Polska otrzyma ok. 76 mld euro z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021–2027. Środki te zostaną przeznaczone na realizację różnych inwestycji z zakresu m.in. przedsiębiorczości, cyfryzacji, infrastruktury, ochrony środowiska, energetyki, edukacji. W procesie pozyskiwanych środków, większego znaczenia nabiorą również priorytety unijne, takie jak badania, innowacje, cyfryzacja i ekologia.
Znany jest już podział środków na poszczególne programy krajowe i regionalne. Największe fundusze unijne zostaną przeznaczone na poniższe programy krajowe:
Korzyści z posiadania działu B+R jest wiele, m.in.:
W planach pojawia się coraz więcej ulg, m.in.: ulga dla inżynierów/naukowców, ulga na prototyp, ulga B+R, IP BOX. Łączenie pomocy publicznej w ramach różnych ulg, SSE/PSI, grantów i dotacji okazuje się zasadne. W programie dotacyjnym FENG wymogiem dla firm będzie komponent badawczo-rozwojowy w kompleksowym projekcie. Przydatnym będzie wcześniejsze wydzielenie jednostki B+R w przedsiębiorstwie lub utworzenie laboratorium. Wówczas prace badawczo-rozwojowe będzie można szybciej realizować, a szanse na otrzymanie dotacji wzrosną.
Magdalena Skurowska
Ekspertka ds. nowych inwestycji
Wyślij zapytanie
Profil