Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Koronawirus a cła i akcyza

PrintMailRate-it

Maciej Woźnica

5 sierpnia 2020 r.​

 

Wybuch epidemii COVID-19 wymusił wprowadzenie w szybkim tempie licznych zmian prawnych, mających na celu zarówno przeciwdziałanie rozwoju epidemii, jak i pogarszaniu się sytuacji gospodarczej. Wśród zmian legislacyjnych znalazły się również te dotyczące cła i podatku akcyzowego.

 

Cła i podatek VAT przywozowy

Główne zmiany dotyczące cła i przywozowego podatku VAT obejmują czasowe zwolnienie, na podstawie decyzji KE (UE) z 3 kwietnia 2020/491, sprzętu ochronnego i medycznego z należności przywozowych i podatku VAT. Zwolnienie to zostało wprowadzone w polskich przepisach. Pierwotnie miało obowiązywać od 30 stycznia (wstecznie) do 31 lipca 2020 r. Jednak w związku z tym, że epidemia nie wygasła, Komisja Europejska zdecydowała o przedłużeniu zwolnienia do 31 października 2020 r. 


W ramach obowiązujących regulacji celnych przyjęte zostały także liczne rozwiązania tymczasowe dotyczące uproszczenia procesów rozliczeń celnych dla towarów kluczowych z punktu widzenia przeciwdziałania epidemii oraz dotyczących przesunięcia niektórych terminów związanych z realizacją obowiązków sprawozdawczych lub na wydanie rozstrzygnięć przez służby celne.


Podatek akcyzowy

Rozwiązania dotyczące podatku akcyzowego nie mają charakteru systemowego, wiążą się z punktowymi odciążeniami niektórych branż, w szczególnie e-papierosowej. Wymienić wśród nich należy w szczególności:

  •  odroczenie poboru podatku akcyzowego od płynu do e-papierosów i wyrobów nowatorskich, obecnie do 30 września 2020 r.,
  • odroczenie obowiązku oznaczania płynu do e-papierosów i wyrobów nowatorskich znakami akcyzy – 
      > do 31 grudnia 2020 r. podatkowymi znakami akcyzy, 
      > do 30 kwietnia 2021 r.  legalizacyjnymi znakami akcyzy.
  • zmniejszenie na czas trwania epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego obciążeń administracyjnych w zakresie wypełniania warunków uprawniających do skorzystania ze zwolnienia z akcyzy sprzedaży przez pośredniczące podmioty węglowe oraz związanych ze sprzedażą LPG,
  • zwolnienie poprzez obniżenie kwoty akcyzy do zapłaty o kwotę akcyzy zapłaconej od zwróconego po upływie terminu przydatności piwa i jego zniszczenia – obniżenia można dokonać do 31 grudnia 2020 r. w odniesieniu do piwa zwróconego i zniszczonego do 31 lipca 2020 r.


Powyższe rozwiązania mają charakter ściśle techniczny i czasowy. Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiologiczną można spodziewać się kolejnych korekt. Mało prawdopodobne jest jednak, aby w najbliższym czasie pojawiły się głębsze rozwiązania systemowe.


Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące omawianego tematu. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.

Kontakt

Contact Person Picture

Tadeusz Piekłowski

agent celny

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu