Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Strata podatkowa a możliwość zwolnienia transakcji z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych

PrintMailRate-it

Joanna Bielecka

16 czerwca 2020 r.

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 23 kwietnia 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.101.2020.1.IM) potwierdził, że spełnienie warunku nieponoszenia straty podatkowej w roku podatkowym dotyczy straty z określonego źródła przychodów, w ramach których opodatkowane są transakcje realizowane z polskim podmiotem powiązanym.


Wnioskodawca realizował transakcje towarowe oraz usługowe z polskimi podmiotami, z którymi łączą go bezpośrednie oraz pośrednie powiązania kapitałowe i osobowe. Spółka miała wątpliwości dotyczące możliwości zwolnienia tych transakcji z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych w oparciu o art. 11n pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: ustawa o CIT). W roku, w którym realizowane były transakcje, spółka poniosła stratę podatkową z zysków kapitałowych oraz osiągnęła zysk z innych źródeł przychodów. Wnioskodawca stwierdził, że w takiej sytuacji podmiotem, który nie poniósł straty podatkowej jest podmiot, który nie poniósł straty ze źródła przychodów, w ramach którego opodatkowane są transakcje realizowane z podmiotami powiązanymi, posiadającymi siedzibę lub zarząd na terytorium Polski. W związku z tym, w przypadku transakcji towarowych i usługowych powinien być uwzględniony brak poniesienia straty podatkowej wyłącznie z działalności operacyjnej, niezależnie od ewentualnej straty w ramach przychodów finansowych. Organ skarbowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy.


Brak obowiązku – na jakich warunkach

Jak wynika z art. 11n pkt. 1 ustawy o CIT, obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych nie ma zastosowania do transakcji kontrolowanych, zawieranych wyłącznie pomiędzy podmiotami powiązanymi mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w roku podatkowym, w którym każdy z tych podmiotów powiązanych spełnia łącznie poniższe warunki:

  1. nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym w oparciu o art. 6 ustawy o CIT (dotyczy to przede wszystkim podmiotów z sektora publicznego, takich jak np. Skarb Państwa, ZUS, jednostki budżetowe itp.),
  2. nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub decyzji o wsparciu w formie pomocy publicznej (art. 17 ust. 1 pkt. 34 i 34a ustawy o CIT),
  3. nie poniósł straty podatkowej.
     

Definicja straty podatkowej

W art. 7 ust. 2 ustawy o CIT została zawarta definicja straty podatkowej, z której wynika, że jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, to różnica stanowi stratę ze źródła przychodów.
W przepisie tym wyraźnie zostało wskazane, że strata dotyczy konkretnego źródła przychodów, a nie nadwyżki kosztów nad przychodami w ujęciu ogólnym, całościowym. Tożsame stanowisko zostało potwierdzone w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 9 stycznia 2020 r., sygn. I SA/Wr 861/19.


Jeżeli zatem podatnik osiągnął z jednego źródła przychodów dochód, a z innego stratę, przy czym transakcja jest realizowana w ramach źródła przychodów, w którym został wykazany dochód, to nie oznacza to, że automatycznie nie będzie mogła być brana pod uwagę kwestia zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej z uwagi na poniesienie straty z innego źródła przychodów. Należy jednak pamiętać, że warunek taki musi zostać spełniony przez wszystkie strony transakcji będące polskimi podmiotami oraz muszą zostać łącznie wypełnione również pozostałe wymogi z art. 11n pkt. 1 ustawy o CIT.


Konsekwentnie, jeżeli okaże się, że dana transakcja jest zwolniona z obowiązku dokumentowania na podstawie art. 11n pkt. 1 ustawy o CIT, to nie oznacza to, że podatnik jest zwolniony z wszelkich obowiązków w zakresie cen transferowych. Pomimo braku obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji, transakcja ta będzie musiała zostać wykazana w informacji o cenach transferowych (TP-R).


Kwestia obowiązku składania TP-R była również przedmiotem odpowiedzi Ministra Finansów z 10 kwietnia 2020 r. na zapytanie poselskie nr 507 w sprawie tego obowiązku. Wynika z niej, że jeżeli podmiot realizuje transakcje, o których mowa w art. 11n pkt. 1 ustawy o CIT, jednakże są one zwolnione z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych w oparciu o inne przepisy (przykładowo transakcje nie przekraczają ustawowych progów), to w tym wypadku nie zaistnieje obowiązek złożenia TP-R. Ponadto sam aspekt zwolnienia transakcji w oparciu o art. 11n pkt. 1 ustawy o CIT powinien być rozpatrywany dopiero wówczas, gdy dana transakcja kontrolowana przekroczy określone progi ustawowe.


Indywidualna analiza

Jeśli podatnik będący polskim podmiotem realizował transakcje z powiązanymi podmiotami krajowymi
i transakcje te przekraczają odpowiednie progi ustawowe, to może on dokonać analizy, czy tego rodzaju transakcje nie zostaną zwolnione na podstawie art. 11n pkt. 1 ustawy o CIT z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Jednym z warunków wymienionych w tym przepisie jest brak okoliczności poniesienia straty podatkowej przez każdy z podmiotów krajowych realizujących transakcję kontrolowaną.
W tym wypadku przez stratę podatkową należy rozumieć stratę z określonego źródła przychodów, w ramach którego jest realizowana dana transakcja, a nie jako stratę podatnika w ujęciu całościowym bądź z innego źródła przychodów.


Jeżeli są Państwo zainteresowani omówieniem szczegółów dotyczących zwolnienia transakcji z obowiązku dokumentacyjnego na podstawie art. 11n ustawy o CIT lub innych kwestii z zakresu cen transferowych, eksperci Rödl & Partner z Zespołu Cen Transferowych pozostają do Państwa dyspozycji w biurach w Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Kontakt

Contact Person Picture

Dominika Tyczka-Szyda

doradca podatkowy

Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu