Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Przegląd dokumentacji podatkowych za 2019 r. dla polskich podmiotów – dlaczego warto

PrintMailRate-it

Aleksandra Galczak

16 kwietnia 2021 r.​

 

1 stycznia 2019 r. wprowadzono kolejne modyfikacje w polskich przepisach cen transferowych. Przepisy zostały dostosowane do wytycznych OECD zarówno pod względem koncepcji obowiązków dokumentacyjnych, jak i elementów, które powinny zawierać dokumentacja lokalna oraz grupowa.


Efekty wprowadzonych zamian

Zmiany skłoniły międzynarodowe grupy kapitałowe do centralizacji wypełnienia obowiązków sprawozdawczych w jednym podmiocie, który jest odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji dla wszystkich podmiotów z grupy.


Eksperci Rödl & Partner zalecają weryfikację transakcji przeprowadzonych w 2019 r. przez polskich podatników pod kątem wypełnienia obowiązków dokumentacyjnych zarówno dla transakcji z podmiotami powiązanymi, jak również z podmiotami z tzw. rajów podatkowych. Warto zweryfikować przede wszystkim kompletność udokumentowanych transakcji oraz wypełnienie pozostałych obowiązków sprawozdawczych (złożenie do organów podatkowych informacji o cenach transferowych, tzw. TP-R oraz oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowych).


Polscy podatnicy oprócz tradycyjnych dokumentacji podatkowych są zobowiązani również do:

  • przygotowania informacji o cenach transferowych, która stanowi swego rodzaju deklarację stanowiącą podsumowanie przeprowadzonych transakcji z podmiotami powiązanymi, oraz
  • złożenia oświadczenia, że dokumentacja podatkowa została sporządzona a ceny transferowe transakcji kontrolowanych objętych lokalną dokumentacją cen transferowych są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.


Ustawowy termin na wypełnienie wskazanych obowiązków przypada na koniec 9 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin na wypełnienie wskazanych obowiązków za 2019 r. został przesunięty o 3 miesiące i upłynął z końcem grudnia 2020 r. (dla podatników mających rok podatkowy zgodny z kalendarzowym).


Sankcje za nierynkowe ustalanie cen

Sankcje za nierynkowe ustalanie cen obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. to:

  • stawka podstawowa – 10% wartości zaniżonego dochodu lub zawyżonej straty podatkowej;
  • stawka podwyższona – 20%
    - w przypadku, gdy podstawa ustalenia dodatkowych zobowiązań przekracza 15  mln zł;
    - w przypadku braku przedłożenia dokumentacji cen transferowych (jeżeli podatnik uzupełni niekompletną  dokumentację podatkową w terminie wskazanym przez organ podatkowy, nie dłuższym niż 14 dni, odstępuje się od zastosowania przesłanki braku dokumentacji);
  • stawka podwyższona 30% – spełnienie łącznych warunków wskazanych powyżej.


Inne przypadki podlegające karom

Ponadto kodeks karny skarbowy określa karę w wysokości do 720 dziennych stawek w następujących przypadkach:

  • niezłożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych w ustawowym terminie, złożenie oświadczenia niezgodnego ze stanem faktycznym lub brak złożenia oświadczenia;
  • niezłożenie informacji TP-R w ustawowym terminie, złożenie informacji niezgodnej ze stanem faktycznym lub brak złożenia raportu.

 

Przegląd zrealizowanych obowiązków za 2019 r.

Ponieważ kary są dotkliwe, a kontrole dotyczące cen transferowych coraz częstsze, wskazane byłoby przeprowadzenie przeglądu zrealizowanych obowiązków, nałożonych przepisami dotyczącymi cen transferowych za 2019 r. Pozwoli to jednocześnie na niepowielanie potencjalnych błędów w latach następnych.

 

Przegląd obowiązków związanych z cenami transferowymi za 2019 r. przeprowadzony przez ekspertów  Rödl & Partner obejmuje m.in.:

  1. weryfikację zidentyfikowanych transakcji podlegających dokumentowaniu;
  2. weryfikację posiadanych dokumentacji cen transferowych, w tym dokładny przegląd formalny pod względem zgodności z ustawą CIT;
  3. weryfikację dołączonych do dokumentacji lokalnych analiz cen transferowych, w tym przede wszystkim adekwatności wybranych metod szacowania cen transferowych, kompletności procesu selekcji grupy porównawczej oraz poprawności i kompletności posiadanych załączników;
  4. weryfikację złożonej informacji TP-R oraz oświadczenia;
  5. weryfikację wypełnienia pozostałych obowiązków:
    - sprawdzenie obowiązku posiadania dokumentacji grupowej Master-File;
    - weryfikację posiadanej dokumentacji Master-File;
    - sprawdzenie obowiązków związanych z raportowaniem Country-by-Country.

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani przeprowadzeniem wskazanego przeglądu bądź uzyskaniem dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Kontakt

Contact Person Picture

Dominika Tyczka-Szyda

doradca podatkowy

Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu