Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Metoda ceny odprzedaży – objaśnienia Ministerstwa Finansów

PrintMailRate-it

​Paulina Gwiazdowicz

17 kwietnia 2023


W marcu 2023 r. ukazały się objaśnienia Ministerstwa Finansów w zakresie stosowania jednej z pięciu podstawowych metod weryfikacji cen transferowych – metody ceny odprzedaży. 

Metoda ta jest stosowana przede wszystkim w obrocie towarowym pomiędzy podmiotami powiązanymi, z których jeden jest producentem, a drugi dystrybutorem (lub pomiędzy powiązanymi dystrybutorami). 

Objaśnienia uwzględniają rekomendacje Forum Cen Transferowych z 3 marca 2020 r. w zakresie opisu metody ceny odprzedaży oraz uwagi zgłoszone w ramach przeprowadzonych konsultacji podatkowych. Poniżej prezentujemy najważniejsze zagadnienia oraz wnioski z tych objaśnień. 


Informacje ogólne



RAMY CZASOWE


Objaśnienia Ministerstwa Finansów w zakresie metody ceny odprzedaży mają zastosowanie do transakcji kontrolowanych realizowanych po 31 grudnia 2018 r.


CHARAKTER


Objaśnienia podatkowe wydawane przez Ministerstwo Finansów nie są źródłem prawa, nie mają charakteru bezpośrednio wiążącego dla urzędów skarbowych.


OCHRONA

Zastosowanie się do objaśnień wydawanych przez Ministerstwo Finansów przez podatników powoduje objęcie ich ochroną przewidzianą w ramach zasady nieszkodzenia wyrażonej w przepisach Ordynacji podatkowej.


CEL

Objaśnienia są wydawane przez Ministerstwo Finansów z urzędu, aby ujednolicać stosowanie prawa przez organy podatkowe. W przypadku omawianych objaśnień dotyczy to jednolitego rozumienia i stosowania metody ceny odprzedaży w ramach tworzonych analiz cen transferowych.

Zakres stosowania metody


Metoda ceny odprzedaży polega na kalkulacji ceny zakupu towaru lub usługi od podmiotu powiązanego w drodze obniżenia ceny sprzedaży tego towaru lub tej usługi podmiotowi niepowiązanemu o marżę ceny odprzedaży.



PN - podmiot niepowiązany
PP - podmiot powiązany


Marża ceny odprzedaży powinna zapewnić podmiotowi odprzedającemu pokrycie kosztów bezpośrednich i pośrednich, związanych z odprzedażą przedmiotu transakcji kontrolowanej, oraz zapewnić zysk odpowiedni do pełnionych przez ten podmiot funkcji, angażowanych aktywów i ponoszonego ryzyka. 


* Przedstawione klucze alokacji mają charakter przykładowy i nie stanowią pełnego katalogu potencjalnych do zastosowania w danych okolicznościach kluczy alokacji.


W ramach metody ceny odprzedaży możliwe jest wykorzystanie szerokiej gamy wskaźników finansowych dla celów wypełnienia formularza TPR. Wskaźnik, który można uznać za optymalny w przypadku omawianej metody, to wskaźnik marży brutto z odprzedaży. Znajduje on zastosowanie niezależnie od wariantu rachunku zysku i strat danej spółki i obliczany jest według następującego wzoru:



Do najważniejszych aspektów w ramach opublikowanych objaśnień można zaliczyć:



Warto zwrócić uwagę na najczęstsze błędy występujące przy stosowaniu metody ceny odprzedaży, do których można zaliczyć:

  • pominięcie czynników wpływających na realizowaną marżę, tj.: angażowanych aktywów, ponoszonego ryzyka, pełnionych funkcji;
  • brak sporządzenia korekt porównywalności eliminujących różnice wpływające na marżę;
  • porównywanie transakcji, które realizowane są przez podmioty o innym profilu funkcjonalnym lub funkcjonujących na innych rynkach bądź działających w innym zakresie geograficznym.


W Rödl & Partner świadczymy kompleksowe usługi w zakresie obowiązków z obszaru cen transferowych. Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe informacje lub wsparcie w przygotowaniu TPR – skontaktuj się z nami.

Kontakt

Contact Person Picture

Dominika Tyczka-Szyda

doradca podatkowy

Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu