Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Rewolucyjna dyrektywa dotycząca świadczenia usług cyfrowych

PrintMailRate-it

Damian Dobosz, Laura Sopata

20 września 2021 r.

 

1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie Unii Europejskiej dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. 

 

Założenia dyrektywy


Dyrektywa przewiduje duże zmiany dla podmiotów świadczących usługi cyfrowe (m.in. pliki muzyczne, e-booki, gry komputerowe, pliki w chmurze). Jej treść wymaga od przedsiębiorców modyfikacji m.in. w ogólnych warunkach umów oraz regulaminach sprzedaży, tak aby zapewnić ich zgodność z prawem.

 

Dyrektywa reguluje m.in. problematykę informowania konsumentów o aktualizacjach i obowiązku ich dostarczenia. Nachodzące zmiany dotyczą także zdefiniowania usługi lub treści cyfrowej, wymogów ich zgodności z umową, środków ochrony prawnej dla konsumenta w przypadku naruszenia zobowiązania przez przedsiębiorcę, obowiązków przedsiębiorcy w przypadku rozwiązania umowy, a także zmian umowy (w tym przede wszystkim usługi lub treści cyfrowej).

 

Dla przykładu, w przypadku rozwiązania umowy obowiązkiem przedsiębiorcy wobec konsumenta będzie zwrot wszystkich poniesionych kosztów, a także udostępnienie mu treści lub usług cyfrowych, które zostały dostarczone lub wytworzone przez konsumenta w trakcie korzystania z nich.

 

Na co warto się przygotować


Z uwagi na rozbudowany charakter zmian, które dotykają praktycznie całą działalność przedsiębiorców dostarczających konsumentom usługi lub treści cyfrowe, warto już teraz przygotować się na wejście w życie dyrektywy. Termin jej implementacji upływa już 1 stycznia 2022 r. Przedsiębiorcy przed tym terminem powinni przygotować przede wszystkim nowe ogólne warunki umów, rozbudować informacje dostarczane konsumentowi przed zawarciem umowy, ustanowić praktyki, które pozwolą wykonać obowiązki nałożone przez prawo unijne.

 

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.

Kontakt

Contact Person Picture

dr Damian Dobosz

prawnik

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil

Deutschland Weltweit Search Menu