Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Polski Ład – rewolucyjne zmiany w zakresie poboru składki zdrowotnej

PrintMailRate-it

Monika Spotowska

6 sierpnia 2021 r.

 

Chcemy zwrócić Państwa uwagę na planowane zmiany w przepisach promowanych jako Nowy Polski Ład. Istotne modyfikacje przewidziano m.in. w zakresie naliczania składki zdrowotnej, a także objęcia nią nowej grupy podmiotów.


Wyższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców


Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą od 1 stycznia 2022 r. będą odprowadzać składkę zdrowotną w wysokości 9% faktycznie uzyskiwanego dochodu z działalności.


Dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych składka zdrowotna ustalona ma zostać na poziomie 1/3 kwoty należnego podatku.


Obciążenia fiskalne dla przedsiębiorców wzrosną drastycznie, w szczególności z uwagi na brak możliwości odliczenia składki od podatku. Obecnie składka dla przedsiębiorców naliczana jest ryczałtowo. Istnieje także możliwość odliczenia podstawy wymiaru składki od należnego podatku.


Nowość – składka zdrowotna dla członków zarządu


Planowane jest nałożenie składki zdrowotnej na osoby pełniące funkcję w zarządzie wyłącznie na podstawie powołania. Obecnie takie dochody nie stanowią podstawy ani ubezpieczeń społecznych, ani zdrowotnych. Po zmianach przewidzianych w Polskim Ładzie obciążenia fiskalne członków zarządów wzrosną o 9%, nawet do 41% kwoty uzyskiwanego przychodu.Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące Nowego Polskiego Ładu i wpływu zmian na obciążenia podatkowe prowadzonej działalności, zachęcamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.

Kontakt

Contact Person Picture

Monika Spotowska

adwokat, doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu