Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Podatek wyrównawczy już od stycznia 2025

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​​​​Dorota Białas​​​

17 czerwca 2024


Począwszy od stycznia 2025 r., polscy podatnicy mogą być zobowiązani do zapłaty podatku wyrównawczego, o ile:

  • spółka jest częścią grup kapitałowych, których globalne roczne przychody przekraczają wartość 750 mln euro w okresie dwóch z ostatnich czterech lat; 
  • ​efektywna stawka podatkowa dla spółki nie przekracza 15%.

Trwają prace nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. 

Projekt ustawy ma na celu implementację do polskiego porządku prawnego dyrektywy Rady UE. Dyrektywa wdraża globalne zasady przeciwdziałania erozji podstawy opodatkowania, tj. głównej części Filaru II OECD. 

Nowe regulacje będą obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. – przy czym od 1 stycznia 2024 r. istnieje określona możliwość dobrowolnego zastosowania.

Wyzwanie dla podatników


Regulacje nakładają na podatników obowiązek przeprowadzenia zaawansowanych analiz i symulacji, do których wykonania niezbędna jest ścisła współpraca ekspertów podatkowych, księgowych oraz osób zajmujących się sprawozdawczością. 

Od czego więc zacząć?


  1. W pierwszej kolejności należy niezwłocznie sprawdzić, czy grupa, przekracza ustawowy próg skonsolidowanych przychodów, a tym samym, czy jest objęta przepisami ustawy o podatku wyrównawczym.
  2. Następnie należy sprawdzić, jaki jest pierwszy rok raportowania podatku globalnego dla grupy. Ponieważ w części krajów europejskich przepisy o podatku wyrównawczym już weszły w życie, może się okazać, że wskazane będzie przeprowadzenie symulacji dla rozliczeń za rok 2024. 
  3. Największe ryzyko zapłaty podatku wyrównawczego leży po stronie podmiotów działających na terenie SSE oraz PSI, jak również korzystających z innych ulg podatkowych. Niemniej jednak każda spółka należąca do grupy międzynarodowej już teraz powinna podjąć stosowne działania przygotowawcze.

Zaufaj ekspertom


W związku z zaawansowanymi pracami nad ustawą o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych – polskiej implementacji przepisów Filaru 2 BEPS 2.0 – przedstawiamy ofertę na nasze kompleksowe wsparcie.

podatek wyrównawczy 


Chętnie wesprzemy Cię w powyższym procesie, przeprowadzając analizę first check, w ramach której ocenimy wpływ projektowanych przepisów na rozliczenia w Polsce oraz nakreślimy dalszy plan działania.​

podatek wyrównawczy     

Kontakt

Contact Person Picture

Dominika Tyczka-Szyda

doradca podatkowy

Partner

Wyślij zapytanie

Profil

Contact Person Picture

Dorota Białas

doradca podatkowy

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil



Deutschland Weltweit Search Menu