Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Podatek cukrowy – nowe opłaty w branży spożywczej

PrintMailRate-it

 

Anastazja Niedzielska-Pitera

5 października 2020 r.

 

W styczniu przyszłego roku wejdą w życie przepisy ustanawiające nowe opłaty od napojów słodzonych i energetycznych oraz od alkoholi o pojemności do 300 ml, czyli tzw. małpek. W związku z wprowadzeniem podatku cukrowego Polska Federacja Producentów Żywności przewiduje podwyżkę cen napojów nawet o 40%.


Wysokość opłat od napojów słodzonych


Zgodnie z wprowadzanymi przepisami nowej opłacie będą podlegać napoje z dodatkiem cukrów będących monosacharydami lub disacharydami oraz z dodatkiem środków spożywczych zawierających te substancje, a także słodzików. Opłata podstawowa od napojów słodzonych wyniesie 0,50 zł w przeliczeniu na każdy litr produktu o zawartości cukru nie większej niż 5g/100ml. Nadto pobierana będzie opłata dodatkowa za każdy kolejny gram cukru powyżej limitu 5g/100ml. Wyniesie ona 0,05 zł w przeliczeniu na każdy litr produktu. Napoje energetyczne z dodatkiem kofeiny lub tauryny będą również podlegać opłacie 0,10 zł w przeliczeniu na litr produktu. Górny limit nowych opłat na litr danego produktu wyniesie 1,2 zł.


Warto podkreślić, że opłata ta nie będzie pobierana od produktów będących wyrobami medycznymi, suplementami diety, żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego, preparatami do początkowego i dalszego żywienia niemowląt, wyrobami akcyzowymi, roztworami węglowodanowo-elektrolitowymi z zawartością cukru do 5g/100ml, produktów, w których na pierwszym miejscu w wykazie składników znajduje się mleko albo jego przetwory oraz produktów, w których zawartość soków owocowo-warzywnych wynosi nie mniej niż 20%, a zawartość cukru wynosi do 5g/100ml. Jeśli zawartość cukru w roztworach węglowodanowo-elektrolitowych lub produktach z min. 20% udziałem soku warzywno-owocowego przekroczy 5g/100ml, wówczas jest pobierana tylko dodatkowa opłata, tzn. 0,05 zł za każdy dodatkowy gram cukru powyżej 5g/100ml napoju.


Wysokość opłat od małych napojów alkoholowych, czyli tzw. małpek


Na podstawie nowych przepisów wprowadzona zostanie również dodatkowa opłaty od sprzedaży napojów alkoholowych w opakowaniach do 300ml. Opłata ta wyniesie 25 zł za każdy litr 100% alkoholu w tych opakowaniach.


Kto jest zobowiązany do wniesienia opłat


Obowiązek uiszczenia opłaty od napojów słodzonych dotyczy podmiotów sprzedających napoje do punktów sprzedaży detalicznej oraz prowadzących sprzedaż detaliczną napojów. Dotyczy to także producentów, podmiotów nabywających napoje w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub importerów napojów, a także zamawiających wytworzenie produktu u producentów.
Opłata od małych napojów alkoholowych obciąży z kolei przedsiębiorców posiadających zezwolenie na sprzedaż hurtową alkoholi.


Konsekwencje wprowadzenia podatku


Zgodnie z zamierzeniem ustawodawcy celem nowych przepisów jest przeciwdziałanie otyłości, cukrzycy i alkoholizmowi. Na dokładne dane potwierdzające długofalowe korzyści zdrowotne wynikające z wprowadzenia nowych przepisów trzeba będzie jednak poczekać. W krótszej perspektywie jedno jest pewne – ceny napojów wzrosną. Polska Federacja Producentów Żywności przewiduje podwyżkę cen nawet do 40%.


W przypadku zainteresowania tematem, zapraszamy do kontaktu.

Kontakt

Contact Person Picture

dr Anastazja Niedzielska-Pitera

radca prawny

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil

Deutschland Weltweit Search Menu