Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Kolejne zmiany w JPK V7 M/K

PrintMailRate-it

Żaneta Niestier

30 czerwca 2021 r.


Trwają prace nad zmianami w JPK. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano kolejne szczegóły zmian w projekcie rozporządzenia. Dotkną one m.in. stosowania oznaczeń MPP w plikach JPK_VAT. Jak się okazuje, oznaczenie MPP nie będzie obowiązkowe dla wszystkich transakcji, jak pierwotnie zakładano.


Całkowita likwidacja oznaczeń MPP


Najnowsze zmiany wprowadzone do projektu wskazują na całkowitą likwidację oznaczeń MPP w JPK. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ,W § 11 rozporządzenia, w ust. 2 uchylono pkt 2 określający dodatkowe oznaczenie dotyczące transakcji objętej obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności – oznaczenie MPP w ewidencji zakupów. W związku z tym w JPKV7M/K z deklaracją nie będzie się już stosowało oznaczenia MPP.

Liczne zmiany w JPK od 1 lipca


Całkowita likwidacja oznaczeń MPP to nie jedyna modyfikacja. Szykować musimy się m.in. na zmiany:
  • w kodach GTU niektórych grup towarów i usług,
  • w stosowaniu oznaczeń TP,
  • zasad ewidencjonowania paragonów z NIP do kwoty 450 zł, uznawanych za faktury uproszczone w JPK.
Planowany termin wejścia w życie przepisów zmieniono na 1 lipca 2021 r. Do rozliczenia za czerwiec 2021 r. obowiązywać mają dotychczasowe przepisy.


W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Kontakt

Contact Person Picture

Adrian Maczura

doradca podatkowy

Associate Partner

+48 606 640 095

Wyślij zapytanie

Profil

Deutschland Weltweit Search Menu