Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Kolejne sankcje wobec Rosji – skutki gospodarcze dla przedsiębiorców

PrintMailRate-it

Rafał Szymański, Alicja Szyrner​

17 marca 2022 r.

 

15 marca 2022 r. Unia Europejska na podstawie Rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) 2022/427, Rozporządzenia Rady (UE) 2022/428, Decyzji Rady (WPZiB) 2022/429 oraz Decyzji Rady (WPZiB) 2022/430  nałożyła czwarty pakiet sankcji gospodarczych w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę.

 

Nowe sankcje obejmują przede wszystkim zakazy:

  • prowadzenia jakichkolwiek transakcji z określonymi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi;
  • nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym;
  • świadczenia usług ratingowych oraz dostępu do usług subskrypcyjnych związanych z działalnością ratingową na rzecz osób fizycznych lub podmiotów gospodarczych z Rosji.

 

Rozszerzono listę podmiotów związanych z rosyjską obronnością i przemysłem, na które nałożono surowsze ograniczenia eksportowe. Dotyczą one tzw. towarów podwójnego zastosowania oraz towarów i technologii mogących przyczynić się do wzmocnienia rosyjskiego sektora obronnego i bezpieczeństwa.

 

Zdecydowano się na wprowadzenie ograniczeń w handlu żelazem, stalą i towarami luksusowymi oraz objęcie sankcjami kluczowych rosyjskich firm z branży lotniczej, wojskowej, stoczniowej oraz produkcji maszyn.

 


Jeżeli masz pytania dotyczące nałożonych przez UE sankcji gospodarczych, zachęcamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.

Kontakt

Contact Person Picture

Rafał Szymański

adwokat

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil

Deutschland Weltweit Search Menu