Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



AI w przedsiębiorstwie – lepiej wdrożyć gotowe rozwiązanie czy stworzyć własny system?

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​Karolina Sieraczek

21 marca 2025


Coraz częściej optymalizacja procesów w przedsiębiorstwach następuje przy wykorzystaniu AI. Firmy stają wówczas przed ważnym wyborem: czy lepiej zakupić gotowe rozwiązanie AI, które jest dostępne na rynku, czy może stworzyć i rozwijać własny system dopasowany w 100% do indywidualnych potrzeb? 

Poznaj trzy kluczowe aspekty, które warto rozważyć przy podejmowaniu tej decyzji.

Koszty wdrożenia i utrzymania


Wdrożenie gotowego rozwiązania zazwyczaj oznacza niższe koszty początkowe. Przedsiębiorstwa muszą zakupić stosowne licencje lub subskrypcje istniejących systemów AI. Najczęściej zakup gotowych rozwiązań powoduje również niższe koszty utrzymania takiego systemu. Nie ma również konieczności utrzymywania zespołu pracowników do wdrożenia i utrzymania takiego gotowego rozwiązania. Ponadto wiele narzędzi działa obecnie w modelu chmurowym, co skutkuje także mniejszymi nakładami finansowymi na sprzęt. 

Stworzenie własnego systemu z kolei oznacza wysokie koszty początkowe, w szczególności zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów (inżynierów oprogramowania czy specjalistów ds. infrastruktury). Koniecznym elementem jest też ponoszenie kosztów utrzymania i aktualizacji takiego systemu. Dopiero w dłuższej perspektywie taki system może okazać się bardziej opłacalny, ponieważ w ten sposób unikamy wieloletnich opłat licencyjnych.  

Czas wdrożenia rozwiązania 


Wdrożenie gotowego rozwiązania oznacza z reguły szybkie rozpoczęcie działania nowego narzędzia, ponieważ kupujemy gotowe i sprawdzone rozwiązanie. O ile nie wystąpią problemy z konfiguracją z innymi systemami, to korzystanie z nowego narzędzia będzie możliwe w krótkim okresie. Dostawca rozwiązania AI przeprowadza także systematyczne aktualizacje. Problem może pojawić się zasadniczo wtedy, gdy konieczne jest rozszerzenie funkcjonalności, a dostawca nie dysponuje takimi możliwościami.  

Tworzenie własnego systemu oznacza dłuższy czas wdrożenia. Konieczna jest faza projektowania i testów, co wydłuża czas realizacji. Rozwiązania wewnętrzne muszą być dostosowane do całego środowiska, w którym będą wykorzystywane. Przedsiębiorca będzie miał możliwość stworzenia rozwiązania w pełni dostosowanego do swoich potrzeb, a w przypadku konieczności zmian ma pełną kontrolę nad możliwością ich wprowadzenia. 

Bezpieczeństwo danych


Przy wyborze jednej z wymienionych możliwości duże znaczenie ma także posiadanie rozwiązania AI spełniającego wymagania zgodności z przepisami oraz zapewnienie bezpieczeństwa ochrony danych.  

O ile w przypadku rozwiązania gotowego mamy ograniczoną kontrolę nad danymi, to w przypadku własnego systemu ta kontrola jest już całkowita. Oznacza to także większą odpowiedzialność za przechowywanie danych. Kwestie cyberbezpieczeństwa odgrywają tutaj dużą rolę. 

​​


Podsumowanie


Decyzja o wdrożeniu gotowego rozwiązania AI czy budowie własnego systemu nie jest prosta i zależy od wielu czynników: budżetu, zasobów ludzkich, czasu, specyfiki branży, a także potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie innowacji i bezpieczeństwa danych.

Gotowe rozwiązania AI to szybkie i stosunkowo niskie koszty początkowe i łatwiejsza obsługa. Są szczególnie atrakcyjne dla mniejszych firm oraz tych, które oczekują natychmiastowego efektu i nie potrzebują wyjątkowo zaawansowanej personalizacji.

Własny system to przede wszystkim duża elastyczność, integracja z istniejącymi systemami, ale jednocześnie dłuższy okres wdrożenia. Pozwala jednak często na wypracowanie unikalnego rozwiązania o dużej wartości dodanej dla przedsiębiorcy. 

Jak zoptymalizować proces?


Przed zakupem gotowego rozwiązania konieczne jest dokonanie analizy nie tylko potrzeb przedsiębiorstwa, ale także umowy licencji czy subskrypcji, tak aby podejmując decyzję, mieć pełną świadomość kosztów oraz otrzymywanych praw do korzystania z systemu. Warto sprawdzić takie kluczowe aspekty jak: możliwość archiwizacji danych, ich zabezpieczenia przed utratą czy też ponoszenia odpowiedzialności za naruszenie przepisów związanych z ochroną danych osobowych czy błędami systemowymi. Przy wyborze warto kierować się też opiniami innych użytkowników oraz renomą przedsiębiorcy. 

W przypadku wyboru wdrożenia nowego rozwiązania AI z pewnością konieczne jest wykonanie własnych analiz dotyczących działania systemu zgodnie z odpowiednimi przepisami. Rödl & Partner chętnie wesprze Państwa w przeprowadzaniu stosownych testów oraz analizie przepisów koniecznych do zastosowania przy projektowaniu systemu. 

Warto w tym miejscu wspomnieć o kwestiach związanych z istniejącymi ulgami podatkowymi na nowe technologie. Na wdrażanie nowych rozwiązań można otrzymać m.in. ulgę B+R czy skorzystać z innych programów pomocowych. Nasi eksperci chętnie wesprą Państwa w znalezieniu odpowiednich do Państwa projektu rozwiązań. Skontaktuj się​ z nami. 

Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu