Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Rekrutacja: czy musisz informować kandydata do pracy o treści procedury zgłoszeń wewnętrznych?

PrintMailRate-it

Joanna Lech​

23 września 2022 r.


Projekt ustawy o ochronie sygnalistów [1] nakłada obowiązek przekazania informacji o wewnętrznej procedurze zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych.

Kogo dotyczy ten obowiązek


Podmiotów prawnych, które muszą ustalić procedury zgłoszeń wewnętrznych. Do tego w pierwszej kolejności zobowiązane zostały podmioty prywatne, na rzecz których wykonuje pracę co najmniej 250 osób. A następnie podmioty prywatne, na rzecz których pracę wykonuje co najmniej 50 i mniej niż 250 osób.

Kogo i kiedy musisz informować o procedurze zgłoszeń wewnętrznych


Osoby ubiegające się o wykonywanie pracy na podstawie:
  • stosunku pracy;
  • innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy / usług / pełnienia funkcji / pełnienia służby. 

Informować o procedurze trzeba wraz z rozpoczęciem rekrutacji lub negocjacji poprzedzających zawarcie umowy.

Informacja o procedurze zgłoszeń wewnętrznych


Co w praktyce oznacza przekazanie informacji o procedurze zgłoszeń wewnętrznych? Czy podmiot zobowiązany ma obowiązek poinformować o istnieniu procedury czy też przekazać jej treść? Jak powinny się zachować podmioty zobowiązane? – projekt ustawy ani jego uzasadnienie nie dają odpowiedzi na te pytania. Posługują się jedynie niedookreślonym pojęciem informacji o procedurze.

Próbując rozwiać wątpliwości, należy sięgnąć do treści aktualnego oraz poprzednich projektów ustawy. Szczególnie w tym zakresie, w którym projekt ustawy wymienia katalog osób, do których stosuje się ustawę. 

Pierwszy projekt zakładał, że ustawę stosuje się m.in. do osób ubiegających się o zatrudnienie, które uzyskały informację o naruszeniu prawa w procesie rekrutacji lub negocjacji poprzedzających zawarcie umowy.

W drugim projekcie ustawodawca wykreślił ww. osoby z kręgu podmiotów, do których ustawa ma zastosowanie.

Trzeci i czwarty projekt ustawy pozostały w tym zakresie niezmienione, tzn. kandydaci zostali wyłączeni z kręgu podmiotów, do których ustawa ma zastosowanie.  

Oznacza to, że ustawa nie będzie miała zastosowania do osoby ubiegającej się o wykonywanie pracyna podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji lub pełnienia służby.

Podsumowanie


Wydaje się zatem, że informowanie o wewnętrznej procedurze zgłaszania naruszeń ogranicza się jedynie do zawiadomienia, że takowa procedura została ustalona. Przekazanie treści procedury byłoby nieuzasadnione, ponieważ kandydat do pracy, który tej pracy nie podejmie, nie będzie mógł zgłosić naruszenia prawa w trybie, o którym mowa w projekcie ustawy.

Informacje o naruszeniu prawa uzyskane w kontekście związanym z pracą przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji w podmiocie prawnym lub na rzecz tego podmiotu lub pełnienia służby w podmiocie prawnym będą mogły zostać zgłoszone przez osoby, o których mowa w art. 4 ust. 1. 

Wśród wymienionych tam osób nie ma osób ubiegających się o wykonywanie pracy. 


Podstawa prawna:
1. Projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa z dnia 22 lipca 2022 r., art. 24 ust. 6.

Kontakt

Contact Person Picture

Joanna Lech

radca prawny

+48 882 786 780

Wyślij zapytanie


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu