Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Obrona ojczyzny a obowiązki pracodawców i pracowników

PrintMailRate-it

Natalia Patecka, Katarzyna Adamczak

27 kwietnia 2022 r. 


23 marca 2022 r. ogłoszono Ustawę o obronie ojczyny. Reguluje szereg obowiązków związanych m.in. z obronnością państwa, rekrutacją do służby wojskowej, rodzajami służby, a także odnosi się do działań pracowników i pracodawców w tym zakresie.

Poniżej przedstawiamy krótkie omówienie zastosowania ustawy oraz niektórych obowiązków pracowników i pracodawców dotyczących wynagrodzenia, bezpłatnego urlopu czy też świadczeń w kontekście obrony ojczyzny.

Kto podlega obowiązkowi pełnienia służby wojskowej?


Obowiązkowi pełnienia służby wojskowej podlegają obywatele polscy, co do zasady, w wieku między 18 a 60 lat (tj. od dnia ukończenia 18 lat do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat). Zwolnione z tego obowiązku są:
  • osoby, które zostały uznane za trwale niezdolne do pełnienia służby;
  • kobiety w ciąży oraz przez 6 miesięcy po porodzie;
  • osoby opiekujące się dziećmi do lat 8;
  • osoby opiekujące się m.in. dziećmi od 8 do 18 lat, osobami obłożnie chorymi, osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności (pod warunkiem wspólnego zamieszkiwania z tymi osobami i niemożności powierzenia opieki innym osobom).

Jakie są obowiązki pracownika w związku z otrzymanym wykazem dni, w których w danym roku kalendarzowym służba w obronie terytorialnej (OT) lub aktywnej rezerwie (AR) jest pełniona?


Ustawa przewiduje, że żołnierze obrony terytorialnej lub aktywnej rezerwy niezwłocznie zawiadamiają swoich pracodawców po zapoznaniu się z wykazem o:
  1. dniach, w których będą pełnili terytorialną służbę wojskową rotacyjnie (w przypadku żołnierzy OT) oraz służbę wojskową (w przypadku żołnierzy AR); 
  2. zmianach tych terminów oraz 
  3. wezwaniu do pełnienia służby w innych dniach, z zastrzeżeniem wyjątku poniżej:  
      •   w przypadku wezwania żołnierza OT do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie w trybie natychmiastowego stawiennictwa lub wezwania żołnierza AR do pełnienia służby w trybie natychmiastowego stawiennictwa:
  •  to dowódca danej jednostki wojskowej, do której powołano żołnierza, zawiadamia o tym fakcie pracodawcę tego żołnierza;
  •  w przypadku żołnierza OT ma to miejsce niezwłocznie po stawieniu się żołnierza do służby, a w przypadku żołnierza AR ustawa zastrzega jedynie niezwłoczność.


Czy pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy/urlopu bezpłatnego w związku z obroną ojczyzny?


Zwolnienie od pracy


Ustawa przewiduje, że pracownik powołany do czynnej służby wojskowej, z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej, oraz służby w rezerwie może zwrócić się do pracodawcy o zwolnienie od pracy na okres 2 dni, bez zachowania prawa do wynagrodzenia. Pracodawca w takim przypadku jest zobowiązany do wyrażenia zgody. Ustawa zastrzega jednak, że wspomniana wyżej procedura nie ma zastosowania w przypadku powołania w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

Ponadto pracownik, który pełnił terytorialną służbę wojskową rotacyjnie, jednorazowo, nieprzerwanie przez okres co najmniej 30 dni, jest uprawniony do zwrócenia się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie zwolnienia od pracy po odbyciu tej służby. Pracownik może wnioskować o 1 dzień, ale bez zachowania prawa do wynagrodzenia. W takim wypadku pracodawca ma obowiązek zaakceptowania wniosku pracownika.
Dodatkowo jeśli pracodawcy wyrażą taką wolę, to ustawa uprawnia ich do wypłacenia ww. pracownikom wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy na własny koszt.

Urlop bezpłatny


W przypadku urlopu bezpłatnego należy wskazać, że osoba pozostająca w stosunku pracy, która odbywa szkolenie (o którym mowa w art. 143 ust. 2 ustawy, tj. szkolenie podstawowe lub specjalistyczne) w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, ma prawo do bezpłatnego urlopu na czas trwania tego szkolenia. W takiej sytuacji pracodawca nie może rozwiązać lub wypowiedzieć stosunku pracy z osobą odbywającą szkolenie. Zakaz ten obejmuje okres od dnia poinformowania pracodawcy o odbywaniu szkolenia podstawowego do dnia jego zakończenia oraz w okresie odbywania szkolenia specjalistycznego, a także w okresie 12 miesięcy od dnia jego zakończenia. Ustawa zastrzega, że odpowiednio stosuje się wówczas art. 303 ust. 1 i 3 ustawy.
Powyższego zakazu nie stosuje się do:
  • umowy o pracę na okres próbny lub na czas określony nie dłuższy niż 24 miesiące;
  • ogłoszenia upadłości lub likwidacji spółki;
  • w sytuacjach określonych w Kodeksie pracy (art. 52 k.p.) i ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 1 ust. 1 ustawy).

Ponadto uregulowania te nie mają zastosowania, jeśli pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy – wówczas odbywa się to na zasadach ogólnych.

Bezpłatny urlop na okres trwania służby przysługuje także pracownikowi powołanemu do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie. Nie dotyczy to jednak służby pełnionej jednorazowo w czasie lub dniu wolnym od pracy. Aby otrzymać urlop, pracownik składa do pracodawcy wniosek. Natomiast, w odniesieniu do wezwania w trybie natychmiastowego stawiennictwa, udzielenie urlopu następuje na podstawie zawiadomienia szefa wojskowego centrum rekrutacji.

W takim przypadku podczas udzielonego przez pracodawcę urlopu bezpłatnego pracownik będzie miał prawo do wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy. Nie będzie to dotyczyło jednak prawa do wynagrodzenia. Regulacje te stosuje się odpowiednio do żołnierza rezerwy.

Czy pracodawca zatrudniający pracownika będącego żołnierzem może otrzymać dodatkowe świadczenie?


Ustawa przewiduje świadczenie pieniężne dla pracodawcy zatrudniającego pracownika będącego żołnierzem rezerwy albo żołnierzem obrony terytorialnej za okres pełnienia służby wojskowej. 
Świadczenie „obejmuje wyłącznie rekompensatę kosztów, bez kwot wynagrodzenia poniesionych przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony nowego pracownika w celu zastępstwa żołnierza, o którym mowa w ust. 1, lub z tytułu powierzenia tego zastępstwa innemu pracownikowi zatrudnionemu dotychczas u tego pracodawcy, a także wypłaty żołnierzowi OT odprawy, o której mowa w art. 306 ust. 2.” (art. 309 ust. 2 ustawy).

Wniosek należy złożyć najpóźniej 90 dni od dnia zwolnienia żołnierza rezerwy albo żołnierza obrony terytorialnej z pełnienia tej służby do szefa wojskowego centrum rekrutacji właściwemu ze względu na siedzibę pracodawcy.

Kwota świadczenia pieniężnego za każdy dzień pełnienia służby przez żołnierza, o którą może ubiegać się pracodawca, nie może być wyższa od 1/22 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w kwartale bezpośrednio poprzedzającym termin powołania do służby. Na podstawie ustalonej kwoty świadczenie będzie wypłacane każdorazowo:
  •  za czas odbywania terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie albo
  • za dni pełnienia służby w rezerwie (w tym przypadku za dany miesiąc jej pełnienia).

Jeżeli powołany żołnierz zatrudniony jest u kliku pracodawców, to świadczenie przysługuje dla wszystkich zatrudniających go pracodawców w zakresie proporcjonalnym do poniesionych przez nich kosztów – z zastrzeżeniem, że kwota świadczenia za każdy dzień pełnienia służby nie może dla jednego pracodawcy być wyższa niż ta obliczona zgodnie z wytycznymi z powyższego akapitu.

Czy pracodawca ma obowiązek zatrudnić powołanego do służby pracownika na dotychczasowym stanowisku pracy?


Pracodawca, który zatrudniał w dniu powołania powołanego do zasadniczej służby pracownika, jest obowiązany do zatrudnienia go na poprzednio zajmowanym stanowisku albo równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz wynagrodzenia. Warunkiem takiego obowiązku jest zgłoszenie się pracownika do dotychczasowego zakładu pracy w ciągu 30 dni od zwolnienia ze służby. 

W przypadku gdy pracownik podczas odbywania zasadniczej służby wojskowej zdobył inne lub wyższe kwalifikacje zawodowe, to pracodawca jest obowiązany zatrudnić pracownika w miarę możliwości na stanowisku, które będzie odpowiadało nabytym przez pracownika w siłach zbrojnych kwalifikacjom. W tym zakresie pracownik powinien złożyć stosowny wniosek do pracodawcy.

Czy można rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem powołanym do zasadniczej służby albo terytorialnej służby wojskowej?


Przepisy ustawy przewidują, że stosunek pracy z pracownikiem powołanym do pełnienia zasadniczej służby wojskowej albo terytorialnej służby wojskowej może być rozwiązany, jednakże tylko za jego zgodą. 

Przepis ten nie ma zastosowania w przypadku gdy:
  • pracownik został zatrudniony w oparciu o umowę o pracę na okres próbny lub na czas określony nie dłuższy niż 12 miesięcy;
  • rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić bez wypowiedzenia z winy pracownika lub
  • zakład pracy ogłosił upadłość lub likwidację. 

Ponadto wypowiedzenie staje się bezskuteczne, jeżeli okres dokonanego przez pracodawcę lub pracownika wypowiedzenia stosunku pracy upływa po dniu powołania pracownika do służby. Pracownik nadal może jednak rozwiązać stosunek pracy na swoje żądanie.

Ustawa weszła w życie 23 kwietnia 2022 r. 

Kontakt

Contact Person Picture

Katarzyna Małaniuk

radca prawny

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil

Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu