Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Planowane zmiany w przepisach o podatku od nieruchomości – budowle i garaże

PrintMailRate-it

​Jakub Wajs

15 marca 2024


6 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie prac nad definicją budowli i w zakresie doprecyzowania zasad opodatkowania garaży – wskazało, że:

  1. W Ministerstwie Finansów prowadzone są prace, w celu zdefiniowania na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości pojęcia „budowla”. Celem tych prac jest wprowadzenie do upol autonomicznej definicji, która nie będzie odwoływała się do przepisów pozapodatkowych. Rozważane jest określenie zamkniętego katalogu obiektów podlegających opodatkowaniu w nowym załączniku do ustawy. Zakłada się zachowanie fiskalnego status quo, wyeliminowanie wątpliwości w zakresie opodatkowania niektórych obiektów oraz możliwość uwzględnienia dotychczasowego dorobku orzeczniczego sądów administracyjnych dotyczącego stosowania obowiązujących przepisów.
  2. Na gruncie upol garaże wielostanowiskowe w budynkach wielomieszkaniowych, będące odrębnymi nieruchomościami lokalowymi, są odmiennie traktowane w porównaniu z garażami niewyodrębnionymi prawnie, stanowiącymi element nieruchomości wspólnej. (…) W konsekwencji do opodatkowania hali garażowej, która podlega opodatkowaniu stawką od budynków mieszkalnych, w przypadku jej wyodrębnienia jako samodzielnego lokalu, będzie stosowana wyższa stawka podatku od budynków pozostałych. Dostrzegając tę niekonsekwencję, podjęto prace nad doprecyzowaniem zasad opodatkowania garaży, których celem jest ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach wielomieszkaniowych.

Ministerstwo w obydwu przypadkach planuje szerokie konsultacje społeczne projektowanych rozwiązań. Ze względu na  roczny charakter wymiaru podatku od nieruchomości, a także mając na uwadze konieczność zapewnienia minimalnej vacatio legis – wskazuje, że nowe regulacje powinny zostać opublikowane najpóźniej do końca listopada 2024 r. Ministerstwo zadeklarowało też, że nie przewiduje obecnie przeprowadzenia systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości.

Udzielona odpowiedź jest nieco enigmatyczna, ponieważ w żadnym miejscu nie wspomina wyroków Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 2023 roku, wydanych w obydwu powyższych sprawach i będących, jak się wydaje, niewątpliwym przyczynkiem zmian legislacyjnych. Dodatkowo powołując się na wyrok TK z 2011 r. w odpowiedzi zasugerowano, że Trybunał nie stwierdził niekonstytucyjności definicji „budowli”.  W  tym kontekście niejasne jest, jak Ministerstwo ma zamiar podejść do wydanych w 2023 r. wyroków TK i w efekcie, czy w toku prac legislacyjnych zostaną uwzględnione wszystkie wytyczne zawarte w tych wyrokach. Wątpliwość jest tym bardziej uzasadniona, że Ministerstwo zadeklarowało wolę zachowania fiskalnego statusu quo. Pewien niepokój budzi też fakt, że na 9 miesięcy przed przewidywanym wejściem w życie zmienionych regulacji, opracowywanie samego kierunku (koncepcji) zmian jest dopiero na etapie „rozważań”. 

Optymizmem z kolei napawa deklaracja zamiaru przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych z udziałem przedsiębiorców i jednostek samorządu terytorialnego.

Zmiany, szczególnie te dotyczące definicji „budowli”, mogą mieć istotne znaczenie dla wielu przedsiębiorców. Jednak czasu na ich wdrożenie najprawdopodobniej nie będzie zbyt wiele (biorąc pod uwagę przewidywaną datę publikacji przepisów do końca listopada 2024 r.). Tym samym warto pozostać w gotowości i rozpocząć analizę niezwłocznie po ogłoszeniu projektu ustawy, a także czynnie uczestniczyć w konsultacjach społecznych.

Jeżeli masz dodatkowe pytania lub chcesz uzyskać wsparcie w zakresie podatku od nieruchomości – skontaktuj się z nami.

Kontakt

Contact Person Picture

Jakub Wajs

radca prawny, doradca podatkowy

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu