Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Zmiany w MDR – powtórne raportowanie schematów transgranicznych

PrintMailRate-it

Agnieszka Gliwińska

23 marca 2020 r.

 

Trwają prace nad nowelizacją przepisów o MDR. Najważniejszym skutkiem planowanych zmian będzie konieczność ponownego zgłoszenia schematów transgranicznych. Obowiązek obejmie także wspomagających, którzy do tej pory nie musieli składać formularzy MDR w zakresie raportowania retrospektywnego, czyli dotyczącego schematów powstałych między 26 czerwca, a 31 grudnia 2018 r.


Zmiana dotyczy również jednej z przesłanek w zakresie schematów transgranicznych – zgłoszeniu będą podlegać wypłaty na rzecz podmiotów zarówno z rajów podatkowych, wymienionych na liście obowiązującej w podatku PIT i CIT, jak również wskazanych w unijnym rejestrze krajów niechętnych współpracy.


Cel –  dalsza implementacja Dyrektywy

 

Zgodnie z uzasadnieniem nowelizacji, wprowadzane przepisy mają na celu dopełnienie implementacji Dyrektywy MDR oraz doprecyzowanie już obowiązujących przepisów (Dyrektywa Rady (UE) 2018/822 z dnia 25 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania w odniesieniu do podlegających zgłoszeniu uzgodnień transgranicznych).


Nowe zapisy mają ułatwić wymianę informacji podatkowych z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz usprawnić wykonywanie obowiązków w tym zakresie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

 
Nowelizacja jest na etapie prac legislacyjnych w parlamencie, a wejście zmian w życie planowane jest na 1 kwietnia 2020 r.


Ponowne raportowanie

 

Obowiązek powtórnego zaraportowania już zgłoszonych schematów jest skutkiem przedwczesnego wdrożenia MDR w Polsce. Obecnie obowiązujące formularze MDR nie zawierają wszystkich danych, które są określone w standardzie opracowanym przez Komisję Europejską, wykorzystywanym do wymiany informacji pomiędzy państwami członkowskimi UE. Brak pewnych danych uniemożliwia automatyczną wymianę informacji podatkowych, a pierwszy termin na przesłanie danych upływa już 31 października 2020 r.


Ustawodawca uznał, że najprostszym i najszybszym rozwiązaniem na uzyskanie brakujących informacji od podmiotów, które już składały formularze, będzie ponowne ich złożenie, tym razem według unijnych wymogów. Nowe formularze będą wprowadzone od początku kwietnia 2020 r.


Ponowne raportowanie dotyczyć będzie wyłącznie transgranicznych schematów podatkowych, jeśli pierwszej czynności związanej z ich wdrażaniem dokonano między 26 czerwca a 31 marca 2020 r.


Z mocy prawa NSP (numery schematu podatkowego) dotychczas nadane schematom transgranicznym staną się nieważne od 1 kwietnia 2020 r. i nie będzie można  się nimi posługiwać. Należy o tym pamiętać przy składaniu formularza MDR-3, raportując o uzyskanych korzyściach podatkowych i podjętych w ramach schematu czynnościach. Szef KAS nada ponownie zgłoszonym schematom transgranicznym nowe NSP, zgodne z wzorcem wymaganym przez UE.


Terminy ponownego zgłaszania schematów będą następujące:


  • promotor do 31 maja 2020 r.,
  • korzystający do 30 lipca 2020 r., jeśli nie został poinformowany o NSP lub schemat nie posiada NSP,
  • wspomagający do  31 sierpnia2020 r., jeśli nie został on poinformowany o NSP schematu a dostrzegł lub powinien był dostrzec (przy zachowaniu staranności ogólnie wymaganej w dokonywanych przez niego czynnościach, przy uwzględnieniu zawodowego charakteru jego działalności, obszaru jego specjalizacji oraz przedmiotu wykonywanych przez niego czynności), że uzgodnienie stanowi schemat.


Dla wspomagających jest to całkowicie nowy obowiązek w zakresie retrospektywnego raportowania schematów z okresu od 25 czerwca 2019 r. do 31 grudnia 2018 r., dotychczas byli oni z tego wymogu wyłączeni. 


Rozszerzenie definicji cechy rozpoznawczej

 

Rozszerzenie dotyczy szczególnej cechy rozpoznawczej, obejmującej transgraniczną płatność (zaliczoną do kosztów uzyskania przychodu) do podmiotu powiązanego, mającego miejsce zamieszkania/siedzibę w kraju stosującym szkodliwą konkurencje podatkową. Raportowanie obejmie płatności także do krajów znajdujących się w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych, ustalanym przez Radę Unii Europejskiej. Minister Finansów ogłosi pierwszą listę do 15 kwietnia 2020 r. ze stanem na 1 kwietnia 2020 r.


Inne zmiany

 

Nowe przepisy wprowadzają również tzw. numer zgłoszenia schematu transgranicznego (NZSPT), nadawany przez Szefa KAS w celu wymiany informacji o schematach podatkowych transgranicznych z państwami członkowskimi UE.


Zadania wykonywane przez Szefa KAS w zakresie MDR będą mogły być przekazane przez Ministra Finansów na rzecz innego organu Krajowej Administracji Skarbowej.


Z ustawy zostanie skreślony wymóg przekazania w formie elektronicznej formularza MDR-3 przez jednego z członków zarządu, który go wcześniej podpisał. Otwiera to możliwość fizycznego składania tego formularza przez pełnomocnika.


Nowe przepisy rozszerzają zakres pełnomocnictwa szczególnego na potrzeby MDR, wskazując wprost, że pełnomocnictwo szczególne upoważnia również do działania w innych sprawach z tego samego zakresu, chyba że z pełnomocnictwa wynika co innego. Zmiana ta obejmie również pełnomocnictwa udzielone przed 31 marca 2020 r.

 

Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące raportowania schematów podatkowych. Zapraszamy do biur Rödl & Partner w Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Kontakt

Contact Person Picture

Agnieszka Gliwińska

doradca podatkowy

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu