Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Tarcza finansowa PFR – realne wsparcie finansowe dla przedsiębiorców

PrintMailRate-it

Damian Dobosz, Kamil Twardowski

30 kwietnia 2020 r.

 

W ramach tzw. tarczy antykryzysowej została znowelizowana ustawa o Systemie Instytucji Rozwoju, która nadaje Polskiemu Funduszowi Rozwoju (dalej jako PFR) wiele dodatkowych uprawnień. W ten sposób otwarto możliwość uruchomienia programu, pozwalającego na udostępnienie przedsiębiorcom wsparcia w postaci konkretnych środków finansowych. Tak zwana tarcza finansowa PFR to program pomocowy polskiego rządu skierowany do przedsiębiorców w celu udzielenia im wsparcia finansowego (około 100 mld zł).

 

Dla kogo przeznaczone jest wsparcie

O udzielenie subwencji ubiegać się mogą podmioty posiadające status przedsiębiorcy w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2019 r. poz. 1292, z późn. zm.), tj.: osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne niebędące osobą prawną, której przyznano zdolność prawną, wykonującą działalność gospodarczą, bądź wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.


Beneficjentów programu podzielono na trzy grupy, wobec których przygotowano nieco odmienną ofertę subwencji:


1. MIKROPRZEDSIĘBIORCY, tj. przedsiębiorcy, którzy łącznie spełnią następujące warunki:


a) zatrudniają co najmniej jednego pracownika oraz nie więcej niż dziewięciu pracowników (z wyłączeniem właściciela),
b) ich roczny obrót za 2019 r. lub suma bilansowa w 2019 r. nie przekracza kwoty 2 mln euro.
Na potrzeby ustalenia statusu mikroprzedsiębiorcy przez pracownika rozumie się osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, przy czym za pracowników nie uważa się pracowników na urlopach macierzyńskich, ojcowskich, rodzicielskich, wychowawczych i zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.


2. MALI I ŚREDNI PRZEDSIĘBIORCY („MŚP”), tj. przedsiębiorcy, którzy:


a) zatrudniają do 249 pracowników (z wyłączeniem właściciela), a ich roczny obrót za 2019 r. nie przekroczył 50 000 000 euro lub suma bilansowa za 2019 r. nie przekroczyła 43 000 000 euro,
b) nie są mikroprzedsiębiorcami, lub
c) nie są beneficjentem finansowania udzielonego w ramach programu rządowego „„Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm".


Na potrzeby ustalenia statusu MŚP przez pracownika rozumie się osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, przy czym za pracowników nie uważa się pracowników na urlopach macierzyńskich, ojcowskich, rodzicielskich, wychowawczych i zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.


3. DUZI PRZEDSIĘBIORCY, tj. przedsiębiorcy, którzy zatrudniają co najmniej 250 pracowników (całkowite zatrudnienie w grupie kapitałowej), lub  których obrót przekracza 50 000 000 euro lub suma bilansowa przekracza 43 000 000 euro w ujęciu skonsolidowanym.


Pozostałe przesłanki otrzymania wsparcia

W zależności od wielkości przedsiębiorstwa, przedsiębiorca może się ubiegać o przyznanie subwencji, gdy:


a) odnotowuje spadek obrotów gospodarczych (przychodów ze sprzedaży) o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek COVID-19,
b) na dzień składania wniosku prowadzi działalność gospodarczą, nie otworzył likwidacji na podstawie KSH (kodeks spółek handlowych, t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 505 z późń. zm.) oraz na dzień złożenia wniosku nie zostało wobec niego otwarte postępowanie upadłościowe na podstawie Ustawy Prawo upadłościowe (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 498 z późn. zm.) albo postępowa¬nie restrukturyzacyjne na podstawie Ustawy Prawo restrukturyzacyjne (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 243 z późń. zm.),
c) posiada rezydencję podatkową na terytorium RP i rozliczał podatki za ostatnie 2 lata obrotowe (jeżeli dotyczy) na terytorium RP lub jeżeli ten okres jest krótszy niż 2 lata obrotowe – w okresie prowadzenia działalności oraz którego główny beneficjent rzeczywisty nie posiada rezydencji podatkowej w tzw. rajach podatkowych.


Od ostatniego z powyżej przytoczonych wymogów PFR może odstąpić pod pewnymi warunkami jedynie w drodze indywidualnej decyzji.


Formy wsparcia finansowego

Instrumentem finansowym dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw są subwencje, częściowo również bezzwrotne. Zgodnie z Regulaminem Programu Tarcza Finansowa („regulamin”), do którego link zamieszczamy pod tekstem, maksymalna kwota subwencji finansowej dla mikroprzedsiębiorcy nie może przekroczyć kwoty 324 000 zł. Z kolei w przypadku MŚP maksymalna kwota subwencji finansowej może przekroczyć kwoty 3 500 000 zł. Ostateczna kwota subwencji finansowej, o jaką może ubiegać się dany przedsiębiorca zależy od:


a) w przypadku mikroprzedsiębiorców: liczby zatrudnionych pracowników oraz skali spadku przychodów ze sprzedaży,
b) w przypadku MŚP: jest ona określana procentowo w relacji do poziomu przychodów MŚP ze sprzedaży w 2019 r. oraz zależy od spadku przychodów ze sprzedaży w związku z COVID-19 w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku.


W każdym wypadku przedsiębiorca może ubiegać się o zmniejszenie obowiązku zwrotu udzielonej subwencji do wysokości 75%, po spełnieniu szczegółowych warunków wynikających z regulaminu oraz umowy subwencji finansowej.


Dla dużych przedsiębiorstw program przewiduje trzy formy wsparcia finansowania:

  • płynnościowe (m.in. pożyczki, obligacje),
  • preferencyjne (pożyczki na preferencyjnych zasadach),
  • inwestycyjne (nabywanie instrumentów kapitałowych).


Warunki i zasady udzielania wsparcia dla dużych przedsiębiorców zawiera odrębny regulamin. Ich szczegóły przedstawione zostały w odrębnym artykule.


Co ważne, środki z subwencji finansowej mogą zostać przeznaczone przez beneficjenta wyłącznie na:


a) pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, w tym wynagrodzeń pracowników, kosztów zakupu towarów i materiałów, kosztów usług obcych, w tym m.in. bieżących kosztów obsługi finansowania zewnętrznego, kosztów najmu, wszelkich należności o charakterze publicznoprawnym,
b) oraz częściowo – na przedterminową spłatę kredytów.
Środki z subwencji finansowej nie mogą zostać przeznaczone na płatności do właściciela, ani osób lub podmiotów powiązanych z właścicielem beneficjenta.


Jak otrzymać wsparcie

Warunkiem otrzymania wsparcia, po spełnieniu wymaganych programem przesłanek, jest złożenie wniosku o udzielenie wsparcia finansowego i zawarcie umowy subwencji z PFR. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą składać wniosek o udzielenie subwencji za pośrednictwem bankowości elektronicznej na stronach internetowych swoich banków. W przypadku dużych przedsiębiorstw, procedura uzyskania danej formy wsparcia jest nieco bardziej skomplikowana. Prosimy o zapoznanie się z jej szczegółami, które znajdą Państwo w odrębnym artykule "Wystartowała tarcza finansowa" dla dużych firm".

 

Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych ekspertów w zakresie udzielenia szczegółowych informacji na temat tarczy finansowej PFR. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania.

 

Powyższy materiał opracowaliśmy w oparciu o:

 

Materiały te udostępnione są przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. oraz PFR Portal PPK Sp. z o.o. na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Kontakt

Contact Person Picture

Damian Dobosz

prawnik

Wyślij zapytanie


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu