Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Od 4 maja 2020 r. częściowo zniesiony obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy

PrintMailRate-it

Jarosław Hein

Alicja Szyrner

4 maja 2020 r.

 

Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od 4 maja 2020 r. w stosunku do osób, które przekraczają granicę wewnętrzną Unii Europejskiej:

 

1) w celu wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych na terenie Polski lub państwa sąsiadującego,
albo
2) są uczniami i studentami uczącymi się na terenie Polski lub państwa sąsiadującego

został zniesiony obowiązek odbycia po przekroczeniu granicy państwowej obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny.

 

Należy podkreślić, że brak obowiązku odbycia kwarantanny odnosi się do osób przekraczających granicę wewnętrzną, (tj. w przypadku Polski granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz ze Szwecją i Danią).

 

Dokument potwierdzający

 

Przy przekraczaniu granicy konieczne jest przedstawienie funkcjonariuszowi Straży Granicznej stosownego dokumentu potwierdzającego wykonywanie czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych bądź pobierania nauki na terenie Polski lub państwa sąsiadującego, np. umowy o pracę, kontraktu menadżerskiego czy legitymacji uczniowskiej.

Powyższe poluzowanie obostrzeń związanych z epidemią SARS-CoV-2 nie dotyczy osób wykonujących zawody medyczne oraz pracujących w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej (np. ośrodki pomocy społecznej, ośrodki interwencji kryzysowej).

 

Zasady bezpieczeństwa wciąż aktualne

 

Jednocześnie nadal na terenie Polski obowiązują stałe zasady bezpieczeństwa w miejscach ogólnodostępnych (np. w parkach, na ulicach, w środkach transportu publicznego oraz centrach handlowych):

1. obowiązek zachowania co najmniej 2-metrowej odległości od innych osób,
2. obowiązek zasłaniania nosa i ust.

 

Obowiązek zasłaniania nosa i ust nie obowiązuje jednak m.in. w przypadku wykonywania czynności zawodowych na terenie zakładu pracy, chyba że dana osoba wykonuje bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów, a także w przypadku pojazdu samochodowego, w którym przebywa jedna osoba, albo osoby zamieszkujące wspólnie. Odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości.

 

W celu uzyskania informacji szczegółowych na temat możliwości przekraczania granicy podczas stanu epidemii zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Kontakt

Contact Person Picture

Jarosław Hein

adwokat, doradca podatkowy

Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu