Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Korekta cen transferowych

PrintMailRate-it

​Anna Rucińska

27 listopada 2023


 Choć przepisy o korekcie cen transferowych obowiązują w ustawach o CIT i PIT już od kilku lat, w dalszym ciągu budzą wątpliwości w zakresie sposobu ich dokumentowania oraz prawidłowego ujęcia dla celów podatkowych.
 

SPIS TREŚCI


Na czym polega korekta cen transferowych – objaśnienia podatkowe

 
Biorąc pod uwagę zgłaszane przez przedsiębiorców wątpliwości w odniesieniu do art. 11e ustawy o CIT, konieczne stało się stworzenie objaśnień podatkowych w tej kwestii. Wyjaśnienia eliminują wiele niejasności zgłaszanych przez przedsiębiorców, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa transakcji firm. Oficjalny dokument Ministerstwa Finansów dostępny jest na rządowej stronie: https://www.podatki.gov.pl/.

Cytując objaśnienia Ministerstwa Finansów, korekta cen transferowych oznacza „korygowanie (dostosowanie) cen transferowych. Cena transferowa to cena, wynagrodzenie, wynik finansowy, wskaźnik finansowy bądź inaczej określony rezultat finansowy warunków ustalonych lub narzuconych między podmiotami powiązanymi w wyniku istniejących między nimi powiązań”. Natomiast celem korekty cen transferowych w rozumieniu art. 11e ustawy o CIT jest dostosowanie cen transferowych za dany okres rozliczeniowy do wysokości zgodnej z zasadą ceny rynkowej (arm’s length principle, w skrócie: ALP).





Czy każda korekta między podmiotami powiązanymi stanowi korektę cen transferowych?


Nie każda korekta między podmiotami powiązanymi to korekta TP, natomiast każda korekta TP dotyczy podmiotów powiązanych. Aby zatem określić, czy mamy do czynienia z korektą cen transferowych, trzeba ustalić, czy zostały spełnione wymagania określone w art. 11e ustawy o CIT. Należałoby więc ustalić dokładną przyczynę i cel wykonywania korekty.

Jak można dokonać korekty cen transferowych?


Istotą korekty cen transferowych jest dostosowanie cen transakcyjnych za dany okres rozliczeniowy do wysokości zgodnej z zasadą ceny rynkowej. 
 
Podatnik może dokonać korekty cen transferowych poprzez zmianę wysokości uzyskanych przychodów lub poniesionych kosztów uzyskania przychodów, jeżeli łącznie są spełnione przesłanki: 
 
  • warunki ustalone w trakcie roku podatkowego dla transakcji kontrolowanej powinny być zgodne z warunkami ustalonymi pomiędzy podmiotami niepowiązanymi,
  • nastąpiła znacząca zmiana istotnych okoliczności wpływających na ustalone w trakcie roku podatkowego warunki lub podatnik uzyskał wiedzę o faktycznie poniesionych w ciągu roku kosztach / uzyskanych przychodach stanowiących podstawę ustalenia ceny transferowej i korekta jest wymagana w celu dostosowania ceny transferowej do ceny rynkowej,
  • w momencie dokonywania korekty podatnik otrzymał oświadczenie lub inny dokument potwierdzający, że w ramach transakcji kontrolowanej podmiot powiązany dokonał korekty w tej samej wysokości co podatnik,
  • istnieje podstawa prawna do wymiany informacji pomiędzy krajami spółek kontrolowanych. 

Z jaką częstotliwością należy dokonywać korekty TP?


Co do zasady podatnicy powinni ustalać ceny transferowe na warunkach rynkowych na bieżąco, przez cały rok podatkowy. Przepisy nie precyzują, z jaką częstotliwością powinna być dokonana korekta cen transferowych. W objaśnieniach Ministerstwo Finansów wskazało, że korekt powinno się dokonywać z taką częstotliwością, z jaką zrobiłyby to podmioty niepowiązane. Ponadto korekta cen transferowych powinna być dokonana przed złożeniem rocznego zeznania oraz obejmować okres nie dłuższy niż rok podatkowy. 

Przepisy nie precyzują, z jaką częstotliwością powinna być dokonana korekta cen transferowych. W objaśnieniach Ministerstwo Finansów wskazało, że korekt powinno się dokonywać z taką częstotliwością, z jaką zrobiłyby to podmioty niepowiązane. Ponadto korekta cen transferowych powinna być dokonana przed złożeniem rocznego zeznania oraz obejmować okres nie dłuższy niż rok podatkowy. 
 
Zakwalifikowanie korekty jako korekty cen transferowych determinuje moment ujęcia korekty dla celów podatkowych. Stąd też istotna jest prawidłowa kwalifikacja danej korekty jako korekty ceny transferowej.

 
kiedy dokonać korekty cen transferowych


Korekta cen transferowych a VAT

 
W odróżnieniu od ustaw o podatkach dochodowych ustawa o VAT nie zawiera szczególnych regulacji w zakresie korekty cen transferowych. Wskazówek dotyczących rozliczania korekt cen transferowych na potrzeby VAT dostarczają interpretacje indywidualne. Płynące z nich wnioski nie dają jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy i w jaki sposób ujmować korekty cen transferowych w konkretnych przypadkach. Potencjalnie takie czynności mogą być traktowane jako:

  • wykonane poza zakresem VAT,
  • objęta VAT korekta cen wcześniejszych transakcji,
  • odrębna transakcja podlegająca opodatkowaniu VAT.
 
Korekty cen transferowych, mimo interpretacji i objaśnień MF, nadal budzą wiele wątpliwości wśród podatników. Należy pamiętać, że zagadnienie korekty cen transferowych należy analizować nie tylko z perspektywy CIT/PIT, ale także z perspektywy VAT.  

Korekta cen transferowych – zaufaj ekspertom


W przypadku szczegółowych pytań dotyczących korekt cen transferowych – skontaktuj się z ekspertami Rödl & Partner.

Kontakt

Contact Person Picture

Dominika Tyczka-Szyda

doradca podatkowy

Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu