Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Surowsze kary za przestępczość środowiskową

PrintMailRate-it

​​​​​​​​Alicja Szyrner

23 kwietnia 2024


26 marca 2024 roku Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę o ochronie środowiska, która ułatwi wykrywanie i ściganie przestępstw przeciwko środowisku.

Czym jest przestępczość środowiskowa?


Przestępczość środowiskowa jest trzecią największą dziedziną aktywności przestępczej na świecie i rośnie w tempie do 7% rocznie. Do najczęściej popełnianych przestępstw przeciwko środowisku zalicza się: 

  • nielegalny handel substancjami zanieczyszczającymi atmosferę,
  • zabijanie i niszczenie chronionych gatunków zwierząt i roślin,
  • nielegalne emitowanie, transportowanie, odzyskiwanie lub trwałe składowanie odpadów.

Dyrektywa o ochronie środowiska – założenia


Dyrektywa będzie stosowana wyłącznie do przestępstw popełnionych na terenie UE. 

W stosunku do poprzednio obowiązującej dyrektywy wzrośnie liczba czynów stanowiących przestępstwo. Wśród nich znajdą się m.in.:

  • nielegalny handel drewnem,
  • nielegalny recykling zanieczyszczających części statków,
  • naruszenia związane z obrotem chemikaliami. 
 

Odpowiedzialność


Zgodnie z nową dyrektywą przestępstwa umyślne skutkujące śmiercią osoby będą podlegać karze pozbawienia wolności w maksymalnym wymiarze co najmniej dziesięciu lat. Państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o wprowadzeniu jeszcze surowszych sankcji.

Osoby prawne będą mogły zostać obarczone grzywną w wysokości co najmniej 5% całkowitego światowego obrotu lub 40 mln euro w przypadku najpoważniejszych przestępstw. W przypadku pozostałych przestępstw maksymalna grzywna ma wynosić co najmniej 3% obrotu lub 24 mln euro.
Poza tym w ustawach krajowych mają zostać wprowadzone dodatkowe środki, tj. zobowiązanie sprawcy do przywrócenia środowiska do stanu poprzedniego lub do naprawienia szkód, wykluczenie z dostępu do finansowania środowiskowego lub cofnięcie zezwoleń lub upoważnień.

Państwa członkowskie są zobowiązane do wdrożenia dyrektywy do krajowych przepisów w ciągu najbliższych dwóch lat.

Kontakt

Contact Person Picture

Alicja Szyrner

radca prawny

Wyślij zapytanie



Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu