Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



CBAM – graniczny podatek węglowy

PrintMailRate-it

​Maria Wośkowiak

26 września 2023


1 października 2023 r. rozpocznie się okres przejściowy stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE ustanawiającego mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (CBAM), który potrwa aż do 31 grudnia 2025 r. 
 
CBAM jest jednym z filarów unijnego programu „Fit for 55", którego celem jest walka z ucieczką emisji gazów cieplarnianych.
 

Wdrożenie nowych regulacji jest podzielone na dwie fazy: 

  •  okres przejściowy od 1 października 2023 r. do 31 grudnia 2025 r. – importerzy będą zobowiązani jedynie do składania raportu CBAM w okresach kwartalnych,
  • okres od 1 stycznia 2026 r. – importerzy będą zobowiązani do nabywania i umarzania certyfikatów jako formy płatności podatku węglowego oraz składania rocznych raportów w tym zakresie.

W okresie przejściowym, importerzy lub wyznaczeni pośredni przedstawiciele celni będą zobowiązani do wypełnienia obowiązków sprawozdawczych, poprzez składanie Komisji Europejskiej kwartalnych sprawozdań w sprawie tzw. emisji wbudowanych związanych z importem towarów objętych rozporządzeniem. 
 
Pierwsze sprawozdanie należy złożyć do 31 stycznia 2024 r. w odniesieniu do towarów przywiezionych w ostatnim kwartale 2023 r. 
 

W pierwszym etapie CBAM ma dotyczyć importu następujących kategorii towarów:

  • cement, wybrane produkty z pozycji CN 2523 (np. klinkier cementowy, biały cement portlandzki, nawet sztucznie barwiony, pozostałe cementy hydrauliczne),
  • energia elektryczna (CN 2716 00 00),
  • nawozy – np. kwas azotowy, mocznik, amoniak bezwodny, azotany potasu lub w roztworze wodnym,
  • towary przemysłu hutniczego, np. żelazo i stal, elementy konstrukcyjne torów kolejowych lub tramwajowych, wkręty, śruby, nakrętki, wkręty do podkładów, haki gwintowane, nity, zawleczki, przetyczki, podkładki z żeliwa i stali, cysterny, beczki, puszki itp. 
  • aluminium – np. blachy, folia aluminiowa, rury, przewody rurowe, kolanka, tuleje, druty, konstrukcje z aluminium (np. mosty i części mostów, wieże) itp., 
  • wodór. 
 
Za niezłożenie sprawozdań bądź złożenie sprawozdań nieprawidłowych lub niekompletnych importerom grożą kary w postaci sankcji finansowych. 
 
Wejście w życie nowych przepisów będzie miało znaczący wpływ na łańcuchy dostaw w całej Unii Europejskiej. Importerzy powinni już teraz przygotować się do zmian poprzez wdrożenie procedur wewnętrznych umożliwiających spełnienie obowiązków sprawozdawczych wynikających z rozporządzenia. 
 
Jeżeli masz pytania dotyczące nowych obowiązków, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami. 

Kontakt ‭[2]‬

Contact Person Picture

Adrian Maczura

doradca podatkowy

Associate Partner

+48 606 640 095

Wyślij zapytanie

Profil

Contact Person Picture

Dawid Zwijacz

radca prawny

Wyślij zapytanie


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu