Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Spółka komandytowa podatnikiem CIT

PrintMailRate-it

Monika Spotowska

12 listopada 2020 r.

 

28 października 2020 r. Sejm uchwalił zmianę przepisów w podatkach dochodowych, powodującą m.in. uznanie spółki komandytowej za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Ustawa musi zostać jeszcze przyjęta przez Senat, którego najbliższe posiedzenie planowane jest na 25 listopada 2020 r. oraz podpisana przez Prezydenta.

 

Nowelizacja ustawy spowoduje rewolucję w zakresie opodatkowania dochodów z prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej. Nowe regulacje sprawią, że osiągane w ramach tej działalności dochody będą opodatkowywane w pierwszej kolejności przez spółkę. Dalsze opodatkowanie nastąpi w momencie dystrybucji zysku do wspólników. Oznacza to podwójne opodatkowanie dochodów ze spółki komandytowej, podobnie do obecnie obowiązujących unormowań dotyczących opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez spółki kapitałowe i spółki komandytowo-akcyjne.


Opodatkowanie na poziomie spółki


Ustawa przewiduje objęcie CIT spółek komandytowych z siedzibą w Polsce lub których zarząd znajduje się w naszym kraju zasadniczo z 1 stycznia 2021 r. lub – wskutek dokonania takiego wyboru – od 1 maja 2021 r.
Do dochodów uzyskanych przez spółkę zastosowanie znajdzie:


  • stawka 9% – jeżeli rocznie przychody uzyskiwane przez spółkę nie przekroczą różnowartości 2 mln euro (1 stycznia 2020 r. nastąpi podniesienie obecnego limitu dla tzw. małych podatników CIT z 1,2 mln euro do 2 mln euro),
  • stawka 19% – w pozostałych przypadkach.

 

Opodatkowanie komplementariuszy

 

Zasadniczo zysk wypłacany komplementariuszowi będzie opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Komplementariusz będzie mógł jednak pomniejszyć należny podatek o część CIT zapłaconego przez spółkę komandytową zgodnie z jego udziałem w zysku spółki komandytowej. Sprawi to, że jego obciążenia podatkowe nadal będą porównywane do obciążeń wspólników spółek transparentnych podatkowo (niebędących podatnikami CIT).

 

Zwolnienie dla komandytariuszy


Dla komandytariuszy przewidziano zwolnienie w wysokości 50% uzyskanych przez komandytariusza przychodów, nie więcej jednak niż wartość 60 tys. zł rocznie. Aby komandytariusz mógł skorzystać ze zwolnienia musi jednak spełnić szereg warunków. Zastosowanie zwolnienia wyklucza w szczególności:

 

  •   posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5% udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną lub spółce kapitałowej w organizacji będących komplementariuszem w spółce komandytowej,
  • bycie członkiem zarządu komplementariusza spółki komandytowej lub spółki posiadającej pośrednio lub bezpośrednio co najmniej 5% udziałów (akcji) w spółce będącej komplementariuszem,
  • bycie podmiotem powiązanym ze wspólnikiem lub członkiem zarządu na zasadach wskazanych w ustawie.


Z uwagi na budowanie typowej struktury właścicielskiej w spółkach komandytowych w oparciu o spółkę kapitałową jako komplementariusza, w której to spółce udziały/akcje posiada komandytariusz, wydaje się, że ze zwolnienia w praktyce skorzystać będzie mogła jedynie garstka podatników.


Przepisy przejściowe


Zgodnie z przepisami przejściowymi spółki komandytowe, co do zasady, staną się podatnikami 1 stycznia 2021 r. Spółki mogą jednak podjąć decyzję, że znowelizowane przepisy będą do nich stosowane dopiero od 1 maja 2021 r. W takim przypadku spółka może wydłużyć swój rok obrotowy i zamknąć księgi dopiero 30 kwietnia 2021 r.

 
Opodatkowanie zysków wygenerowanych przez spółki komandytowe do 31 grudnia 2020 r. (wzgl. 30 kwietnia 2021 r.) będzie dokonywane zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, tj. dochód generowany przez spółkę będzie uwzględniany w dochodach wspólników i przez nich opodatkowywany. Wypłata zysków wygenerowanych przez spółkę komandytową do czasu uzyskania przez nią statusu podatnika CIT nie powinna zatem podlegać dodatkowemu opodatkowaniu. Ważne będzie jednak prawidłowe ewidencjonowanie zysku uzyskanego przed i po tej dacie.


Problemy interpretacyjne


Przedmiotowe przepisy budzą wiele kontrowersji z uwagi na pozostawienie przedsiębiorcom bardzo małej ilości czasu na podjęcie decyzji o możliwej restrukturyzacji działalności. Dodatkowo powodują także problemy interpretacyjne spowodowane zastosowaniem do spółek komandytowych przepisów podatkowych odnoszących się wprost do spółek kapitałowych i komandytowo-akcyjnych, które zawierają często nieprzystosowaną do spółki komandytowej terminologie, np. w zakresie określenia uczestnictwa w spółce. Jeżeli przepisy wejdą w życie, liczyć należy się ze sporami podatników z fiskusem w zakresie ich wykładni i stosowania.


O dalszych losach ustawy będziemy informować na bieżąco. Jeżeli mają Państwo wątpliwości lub pytania związane z przedmiotową nowelizacją ustaw o podatkach dochodowych, nasi eksperci pozostają do dyspozycji.

Kontakt

Contact Person Picture

Monika Spotowska

adwokat, doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu