Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy przyjęte przez Sejm

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​​Małgorzata Kolasa-Dorosz​

21 maja 2024


Sejm przegłosował nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Planowane wejście w życie ustawy, poza niektórymi przepisami, to 1 lipca 2024 r.

Wybrane najważniejsze zmiany w specustawie dot. obywateli Ukrainy


1. Przedłużenie do 30 września 2025 r. :

  • legalności pobytu w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli na to terytorium w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy,
  • okresu ważności dokumentów legalizujących pobyt obywatela Ukrainy w Polsce (m.in. wizy krajowej, zezwolenia na pobyt czasowy).

2. Zmiana terminu na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL UKR z 30 dni od dnia przybycia na terytorium Polski na „niezwłocznie po przybyciu". 

3. Wprowadzenie potwierdzania tożsamości przy nadawaniu numeru PESEL wyłącznie na podstawie ważnego dokumentu podróży. Oznacza to odejście od możliwości nadawania numeru PESEL na podstawie różnych dokumentów, w tym także na podstawie oświadczenia.

4. Wprowadzenie precyzyjnych dat rejestracji statusu UKR w przypadku jego przywrócenia oraz ponownego nadania (np. w przypadku wyjazdu na Ukrainę).

5. Wprowadzenie obowiązku powiadomienia przez obywatela Ukrainy pracodawcy o doręczeniu mu decyzji o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w ciągu 7 dni od dnia doręczenia mu decyzji.

6. Umożliwienie ubiegania się o udzielenie pobytu czasowego dla obywateli Ukrainy posiadających status UKR w celu łączenia rodzin. Obecnie obywatele UKR mogą ubiegać się wyłącznie o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej oraz zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

7. Skrócenie z 14 dni do 7 dni terminu na złożenie powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy przez pracodawcę zatrudniającego obywatela Ukrainy.

8. Konieczność złożenia kolejnego powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy w przypadku m.in. zmiany rodzaju umowy, stanowiska, rodzaju pracy, zmniejszenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy, obniżenia stawki wynagrodzenia wskazanych w powiadomieniu.

9. Wprowadzenie nowego rodzaju wniosku pobytowego, wprowadzenie uproszczonej ścieżki ubiegania się o pobyt czasowy (kartę pobytu) dla osób posiadających status UKR, którzy posiadali status UKR 4 marca 2024 r. i posiadają ten status od 365 dni, w tym również na dzień złożenia wniosku.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości dot. specustawy ukraińskiej – skontaktuj się​ z nami.

Kontakt

Contact Person Picture

Małgorzata Kolasa-Dorosz

radca prawny

Wyślij zapytanie

​​

Deutschland Weltweit Search Menu