Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Ulga na robotyzację a środki trwałe zakupione przed 2022 r.

PrintMailRate-it
Joanna Litwińska
26 sierpnia 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje ulga na robotyzację. Przedsiębiorcy będący płatnikami podatku CIT lub PIT mogą odliczyć dodatkowo 50% kosztów uzyskania przychodu, które w danym roku zostały poniesione w związku z inwestycjami w robotyzację. Ulga ma obowiązywać w latach 2022-2026.
 

Kto może skorzystać

 
Z ulgi mogą skorzystać zarówno małe, jak i duże firmy – bez względu na branżę w jakiej się specjalizują. Ulga dotyczy zakupu bądź leasingu fabrycznie nowych robotów. Obejmuje również inne elementy, np. szkolenie pracowników. Z ulgi skorzystają wyłącznie przedsiębiorcy, którzy inwestują w rozwiązania wpisujące się w definicję robota przemysłowego.
 
Obecnie organy podatkowe stoją na stanowisku, że ulga ma zastosowanie również w przypadku przedsiębiorstw, które poniosły wydatki na robotyzację przed wejściem w życie Polskiego Ładu. W przypadku nabycia i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych fabrycznie nowych aktywów przed 1 stycznia 2022 r., spełniających przesłanki określone w przepisach – odpis amortyzacyjny dokonany w latach 2022-2026 będzie podlegał rozliczeniu w ramach ulgi na robotyzację.
 
Chcesz wiedzieć, czy i jak możesz skorzystać z ulgi na robotyzację? Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami. 

Kontakt

Contact Person Picture

Aleksandra Majnusz

doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil

Deutschland Weltweit Search Menu