Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Wylesianie i degradacja lasów – rozporządzenie EUDR

PrintMailRate-it

​​​​Aneta Siwek

21 września 2023​


29 czerwca 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010 (rozporządzenie EUDR​). Celem nowego rozporządzenia jest wsparcie walki z wylesianiem i degradacją lasów oraz kryzysem klimatycznym. ​​




C​o oznacza wylesianie?


Wylesianie to proces usuwania drzew z obszarów leśnych na dużą skalę. Jest to zwykle spowodowane działalnością człowieka, taką jak rolnictwo, budownictwo, pozyskiwanie drewna lub wydobycie surowców naturalnych. Wylesianie ma istotny wpływ na środowisko, w tym zmniejszenie bioróżnorodności, zmiany klimatyczne i zakłócenia cykli wodnych, ponieważ lasy odgrywają kluczową rolę w absorpcji dwutlenku węgla, produkcji tlenu i utrzymaniu równowagi ekosystemu. 

EUDR definiuje wylesianie jako przekształcanie lasu do celów użytkowania rolniczego, bez względu na to, czy dzieje się to na skutek działań człowieka, czy nie.

Czego i kogo dotyczy rozporządzenie EUDR?​


Przepisy rozporządzenia ws. wylesiania i degradacji lasów ustanawiają zasady wprowadzania do obrotu i udostępnienia na rynku unijnym, a także wywozu z Unii Europejskiej produktów zawierających odnośne towary, takie jak: bydło, kakao, kawa, palma olejowa, kauczuk, soja oraz drewno.

Nowe obowiązki dotyczą wszystkich przedsiębiorców, którzy w ramach prowadzonej działalności handlowej wprowadzają do obrotu lub wywożą z terenu Unii Europejskiej odnośne produkty, o których mowa powyżej. 

Jakie obowiązki wprowadza rozporządzenie ws. wylesiania i degradacji lasów​?​


Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek lub wywożący odnośne produkty zobowiązani są do wykazania należytej staranności w celu udowodnienia, że produkty:
  
  • nie powodują wylesienia,
  • zostały wyprodukowane zgodnie z właściwymi przepisami kraju produkcji, 
  • oraz przedłożono w ich sprawie oświadczenia o należytej staranności. 

Przed wprowadzeniem odnośnych produktów do obrotu albo ich wywozem przedsiębiorcy zobowiązani będą do wykazania należytej staranności względem wszystkich odnośnych produktów dostarczanych przez każdego konkretnego dostawcę. 

System należytej stara​​nności


Przedsiębiorcy zobowiązani zostali do przyjęcia systemu należytej staranności, obejmującego zestaw procedur i środków zmierzających do zapewnienia zgodności z wymogami rozporządzania EUDR. 

Uzasadnione zastr​zeżenia


Rozporządzenie przewiduje też prawo do wniesienia przez osoby fizyczne i prawne uzasadnionych zastrzeżeń w przypadku, gdy uznają one, że dany przedsiębiorca nie przestrzega w sposób należyty wymogów rozporządzenia ws. wylesiania i degradacji lasów​. 

Co będzie wymagane w ramach walki z wylesianiem i degradacją lasów​?


  • Zebranie informacji, danych i dokumentów potrzebnych do spełnienia wymogów określonych w przepisach rozporządzenia.
  • Przeprowadzenie co najmniej raz w roku i udokumentowanie oceny ryzyka poprzedzonej skrupulatną weryfikacją i analizą zgromadzonych informacji i wszelkich istotnych dokumentów, w celu ustalenia czy odnośne produkty przeznaczone do wprowadzenia do obrotu lub wywozu są zgodne z wymogami rozporządzenia.
  • P​​rzyjęcie procedur i podjęcie środków zmniejszających ryzyko odpowiednie do osiągnięcia poziomu zerowego lub znikomego ryzyka. 


Kary za nieprzestrzeganie nowych przepisów


W celu wyegzekwowania przestrzegania nowych przepisów rozporządzenie przewiduje także system kar za nieprzestrzeganie nowych wymogów, w tym: 


  • grzywny w kwocie do 4% łącznego rocznego obrotu osiągniętego przez danych podmiot w Unii Europejskiej w roku finansowym poprzedzającym nałożenie grzywny,
  • konfiskatę odnośnych produktów, 
  • konfiskatę dochodów uzyskanych z transakcji obejmujących odnośne produkty, 
  • czasowe wykluczenie na okres maksymalnie 12 miesięcy z procedur udzielania zamówień oraz z dostępu do finansowania publicznego, w tym procedur przetargowych, dotacji i koncesji, 
  • czasowy zakaz wprowadzania do obrotu lub udostępniania odnośnych towarów i odnośnych produktów na rynku lub wywozu odnośnych towarów i odnośnych produktów, w przypadku poważnego naruszenia lub powtarzających się naruszeń,
  • zakaz stosowania uproszczonej należytej staranności, w przypadku poważnego naruszenia lub powtarzających się naruszeń. 

Rozp​​orządzenie ws. wylesiania i degradacji lasów – od kiedy?


Przedsiębiorcy powinni spełniać wymogi nałożone przepisami rozporządzenia EUDR od 30 grudnia 2024 r. 

Wyjątkiem są mikro i małe przedsiębiorstwa utworzone do 31 grudnia 2020 r., które będą miały czas na przygotowanie się do nowych wymogów do 30 czerwca 2025 r. 

Podsumowanie


Globalne wylesianie i degradacja lasów to poważny problem, dlatego nowe regulacje prawne dla przedsiębiorstw są bardzo potrzebne.

Jeśli masz pytania dotyczące rozporządzenia EUDR lub innych kwestii prawnych związanych z wylesianiem i degradacją lasów – skontaktuj się​ z naszymi ekspertami. 

Kontakt

Contact Person Picture

Aneta Siwek

adwokat

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil



Deutschland Weltweit Search Menu