Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Podatek cukrowy – pierwsze rozliczenia już wkrótce

PrintMailRate-it

 

Paweł Boś

Monika Spotowska

21 lutego 2021 r.

 

 

Podatek cukrowy obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2021 r. Wszedł w życie na podstawie Ustawy z 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.
 

Czym jest podatek cukrowy

Podatek cukrowy to opłata od napojów z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących oraz kofeiny lub tauryny. Ma zachęcić producentów do redukcji ilości substancji słodzących, a konsumentów do wyboru zdrowszych produktów. Opłata nie jest pobierana m.in. od produktów będących wyrobami medycznymi, suplementami diety, preparatami do początkowego i dalszego żywienia niemowląt.

 

Pamiętaj o terminach

Jeżeli Twoja firma dostarcza napoje objęte opłatą, powinieneś poinformować o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę podmiotu obowiązanego do zapłaty. Obowiązek uiszczenia opłaty powstaje w momencie wprowadzenia napojów na rynek.
 
Pierwszą informację za styczeń 2021 r. należy złożyć do 25 lutego 2021 r. W tym też dniu należy wpłacić podatek cukrowy. Osoby zobowiązane do przedstawienia deklaracji i wpłaty podatku cukrowego powinny złożyć stosowne pismo zawierające wszystkie elementy informacyjne przewidziane przepisach.

 

Jeżeli mają Państwo wątpliwości związane z tematem i potrzebują wsparcia w wywiązaniu się z nowych obowiązków, zapraszamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.

Kontakt

Contact Person Picture

Monika Spotowska

adwokat, doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil

Deutschland Weltweit Search Menu