Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Pierwszy projekt ustawy o sygnalistach

PrintMailRate-it

Łukasz Napiórkowski, Laura Sopata

19 października 2021 r.

 

18 października 2021 r. rząd opublikował pierwszy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa w sektorze prywatnym lub publicznym, czyli tzw. sygnalistów.

 

Projekt trafił do uzgodnień i opiniowania. Ma na celu implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

 

14-dniowe vacatio legis


Projekt zakłada 14-dniowe vacatio legis od ogłoszenia. Oznacza to, że duże przedsiębiorstwa będą mieć mało czasu na wdrożenie przepisów od momentu ich uchwalenia. Nieco więcej czasu otrzymają pracodawcy zatrudniający od 50 i mniej niż 250 pracowników – muszą ustalić regulamin do 17 grudnia 2023 r.

 

Regulamin zgłoszeń wewnętrznych


Projekt zakłada, że pracodawca będzie zobowiązany ustalać regulamin zgłoszeń wewnętrznych po konsultacji z zakładową organizacją związkową albo przedstawicielami pracowników – wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy – jeśli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa.


Kary


Przewiduje się sankcję karną za nieustanowienie wewnętrznej procedury w postaci kary grzywny, kary ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 3.

 

Zobowiązani przedsiębiorcy powinni rozpocząć przygotowania do wdrożenia odpowiednich regulacji oraz kanałów zgłoszeniowych.

 


Zespół ekspertów Rödl & Partner na bieżąco będzie informował o postępach i szczegółach prac nad projektem. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu.

Kontakt

Contact Person Picture

Łukasz Napiórkowski

adwokat

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu