Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Polski Ład – zmiany dla osób przenoszących rezydencję podatkową do Polski

PrintMailRate-it

Anna Rucińska

31 sierpnia 2021 r.

Zmiany planowane w ramach Polskiego Ładu przewidują nową formę opodatkowania ryczałtowego przychodów zagranicznych dla osób, które przeniosą rezydencję podatkową do Polski.


Podatnik wybierający ten sposób opodatkowania będzie zobowiązany do zapłaty podatku od przychodów uzyskanych ze źródeł położnych za granicą w zryczałtowanej kwocie 200 tys. zł rocznie, niezależnie od wysokości tych przychodów. 


Skorzystanie z ryczałtu od przychodów zagranicznych będzie uzależnione od spełnienia określonych warunków. Jednym z wymogów będzie ponoszenie wydatków na wzrost gospodarczy, rozwój nauki i szkolnictwa, ochronę dziedzictwa kulturowego lub krzewienie kultury fizycznej w łącznej kwocie co najmniej 100 tys. zł rocznie.


Dochody osiągnięte przez podatnika w Polsce będą opodatkowane na normalnych zasadach.


Ulga na powrót do kraju


Planowana ulga na powrót do kraju dotyczy osób mieszkających i pracujących za granicą minimum 3 lata, które zmienią rezydencję podatkową na polską.


Z ulgi będzie można korzystać przez 4 lata. Pozwoli podatnikowi odliczyć w pierwszym roku 50% podatku należnego za wybrany przez niego rok bazowy (tj. rok, w którym nastąpiła zmiana rezydencji podatkowej lub następny rok podatkowy). W drugim roku będzie to 50% podatku należnego za pierwszy rok stosowania ulgi.


Dla powracających do kraju przewidywane są także określone preferencje w zakresie ubezpieczeń społecznych.W razie dalszych pytań zachęcamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.

Kontakt

Contact Person Picture

Monika Bartosiewicz

doradca podatkowy

Associate Partner

+48 22 244 00 00

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu