Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.KSeF – rewolucja w fakturowaniu od 2024

PrintMailRate-it

​Przemysław Trzaska

10 sierpnia 2023


1 lipca 2024 r. przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja w fakturowaniu – w życie wejdzie Krajowy System e-Faktur (KSeF). Ustawa wprowadzająca obowiązek e-fakturowania została właśnie podpisana przez prezydenta. 

Kogo dotyczy KSeF 


Systemem KSeF zostaną objęci zarówno czynni podatnicy VAT, jak i podmioty zwolnione podmiotowo. Podatnicy czynni muszą się przygotować do nowych obowiązków już od 1 lipca 2024 r. Podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT dostaną nieco więcej czasu – będą musieli wystawiać e-faktury od 1 stycznia 2025 r. 

Obowiązek korzystania z KSeF będzie dotyczył zarówno podmiotów posiadających siedzibę na terytorium Polski, jak i podmiotów zagranicznych posiadających stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce, o ile to miejsce uczestniczy w dostawie towarów lub świadczeniu usług. 
 
Z systemu wyłączone zostały faktury wystawiane w obrocie z konsumentami (B2C) oraz faktury wystawione przez podatników korzystających z niektórych procedur szczególnych. 
 
Ustawa przewiduje kary finansowe dla przedsiębiorców za niekorzystanie z systemu.
 

Wyzwania i obowiązki

 
KSeF oznacza dla przedsiębiorców zmianę procesu wystawiania oraz odbierania faktur, co będzie się wiązało z wieloma wyzwaniami, przede wszystkim w zakresie dostosowania systemów finansowo-księgowych do nowych przepisów.

Do wejścia w życie nowych obowiązków pozostało 11 miesięcy. Biorąc pod uwagę nakład pracy oraz zaangażowanie wielu zespołów, warto z wyprzedzeniem przygotować się do nadchodzących zmian, co pozwoli uniknąć ewentualnych błędów w przyszłości. 
 
Jeżeli chcesz uzyskać dodatkowe informacje lub wsparcie w zakresie przygotowania do wdrożenia Krajowego Sytemu e-Faktur już teraz – skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Kontakt

Contact Person Picture

Przemysław Trzaska

doradca podatkowy

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu