Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Obowiązkowa Platforma Paliwowa już niebawem

PrintMailRate-it

​Adrian Maczura

29 maja 2023


Od 1 lipca 2023 r. zacznie obowiązywać Platforma Paliwowa, czyli nowy system teleinformatyczny do wykonywania obowiązków sprawozdawczych w zakresie paliw ciekłych, prowadzony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS).

Paliwa ciekłe – obowiązki sprawozdawcze


Podmioty posiadające koncesje na wytwarzanie, obrót (w tym obrót z zagranicą), magazynowanie i/lub przeładunek oraz przesył paliw ciekłych, a także podmioty wpisane do Rejestru Podmiotów Przywożących zobowiązane są do składania Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki sprawozdań oraz informacji dotyczących prowadzonej działalności.

Czym jest Platforma Paliwowa?


Platforma Paliwowa to nowy dedykowany system teleinformatyczny, za pomocą którego przedsiębiorcy będą przekazywać informacje do Urzędu Regulacji Energetyki. Ma ułatwić realizację ustawowych obowiązków sprawozdawczych.

Od 1 lipca 2023 r. wszystkie obowiązki sprawozdawcze i informacyjne wykonywane przez przedsiębiorstwa paliwowe będą realizowane wyłącznie poprzez Platformę Paliwową, prowadzoną przez RARS.

Nadal nie wiadomo, kiedy dokładnie Platforma Paliwowa zostanie udostępniona przedsiębiorcom. Jeśli system zostanie uruchomiony wcześniej - tj. przed 1 lipca 2023 r. - przedsiębiorcy będą mieli dowolność co do formy składania sprawozdań i informacji. Od 1 lipca Platforma Paliwowa będzie jedyną platformą realizacji obowiązków sprawozdawczych. Podmioty działające na rynku paliwowym już teraz mogą zakładać konta w systemie.

Jeżeli nie wiesz, jak założyć konto na Platformie Paliwowej, bądź masz pytania dotyczące składania sprawozdań za pomocą Platformy Paliwowej od 1 lipca 2023 r. – skontaktuj się z nami. Świadczymy kompleksowe usługi z zakresu obowiązków sprawozdawczych, które należy przesyłać do RARS.

Kontakt

Contact Person Picture

Adrian Maczura

doradca podatkowy

Associate Partner

+48 606 640 095

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu