Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Od nowego roku każdy przedsiębiorca musi mieć PUE ZUS

PrintMailRate-it

​Monika Spotowska

20 października 2022 r.


Zbliżają się przełomowe zmiany w komunikacji z ZUS-em. Na mocy ustawy z 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – od nowego roku wszyscy przedsiębiorcy powinni posiadać aktywny profil na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).
 

Terminy

 
Na jego założenie płatnicy mają czas tylko do 30 grudnia 2022 r. Jeżeli przedsiębiorca nie dopełni ciążącego na nim obowiązku, ZUS założy profil za niego – do 31 stycznia 2023 r. Płatnik będzie musiał jednak przekazać do ZUS-u swój adres elektroniczny. Nie warto zwlekać z wypełnieniem tego obowiązku.
 

Co oferuje PUE ZUS

 
Dotychczas obowiązek posiadania profilu w systemie teleinformatycznym PUE ZUS dotyczył wyłącznie płatników rozliczających składki za więcej niż pięć osób. W przyszłym roku obowiązek będzie dotyczył wszystkich – nie będzie miało znaczenia, czy przedsiębiorca w ogóle zatrudnia pracowników. 
 
Poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS będzie kierował korespondencję do płatnika. 

Dostęp do systemu pozwoli przedsiębiorcom na wysyłanie do zakładu dokumentów elektronicznych oraz odbiór urzędowej korespondencji. Za pomocą PUE ZUS płatnik m.in. uzyska również natychmiastowy dostęp do informacji na temat zwolnień chorobowych zatrudnionych pracowników.
 
W przypadku pytań dotyczących założenia konta na platformie PUE ZUS lub jej działania zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Kontakt

Contact Person Picture

Monika Spotowska

adwokat, doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil

Deutschland Weltweit Search Menu