Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Dagpenger


Zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii (norw. dagpenger)  jest świadczeniem przysługującym w przypadku utraty pracy, które ma za zadanie częściowo zastąpić utracony dochód z pracy i zmobilizować do poszukiwań kolejnej.

Istotną informacją dla osób składających wniosek o ten zasiłek w Norwegii jest to, że należy go złożyć najpóźniej w pierwszym dniu po utracie pracy. Przez złożenie wniosku rozumie się wykonanie rejestracji na stronie NAV jako osoba bezrobotna poszukująca pracy oraz wysłanie do NAV podania z wymaganą dokumentacją. Liczy się data otrzymania przez urząd wniosku. Po prawidłowym wykonaniu rejestracji powinna pojawić się data wysłania pierwszej karty meldunkowej.

Główne warunki niezbędne do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych: 

  • czas pracy zredukowany o przynajmniej 50%
  • pomniejszony dochód z pracy
  • wnioskodawca musi być zarejestrowany jako osoba poszukująca pracy i wysyłać kartę meldunkową co 14 dni
  • wnioskodawca jest osobą realnie poszukującą pracy – co może wiązać się z obowiązkiem stawiania się na spotkania organizowane przez NAV, aktywnym wysyłaniem CV oraz innymi zadaniami określonych przez NAV z których urząd może rozliczać
  • wnioskodawca musi posiadać norweski adres zameldowania, przebywać na terenie Norwegii oraz być członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych
  • dochód z pracy musi wynosić minimum 167 216 NOK (1,5G) w ciągu 12 miesięcy lub minimum 334 431 NOK (3G) w ciągu 36 miesięcy

​Permittering


Permitteringiem nazywamy w Norwegii przymusowy, tymczasowy urlop podczas przestoju w pracy. Sytuacja ta występuje w przypadku, gdy firma jest zmuszona ograniczyć lub czasowo wstrzymać swoją działalność np. z powodu braku zleceń. W trakcie permitteringu wciąż istnieje stosunek pracy, umowa o pracę nadal obowiązuje. 

Pracownik ma prawo do starania się o zasiłek dla bezrobotnych będąc na permitteringu, przy redukcji czasu pracy o co najmniej 50%. W okresie od marca do końca października 2020 wystarczyła redukcja czasu pracy o 40%. Dotyczy to też łącznego czasu pracy u kilku pracodawców.

Przez pierwsze 15 dni od momentu wysłania na permittering płaci pracodawca. Pracownik na permitteringu ma możliwość pobierania świadczenia w swoim kraju pochodzenia i nie musi przebywać na terenie Norwegii, jeśli pracuje w regularnych rotacjach i jest tzw. pracownikiem przygranicznym (mieszka na stałe za granicą i podróżuje do domu w regularnych odstępach czasu).

Obecnie permittering  przyznawany jest na maksymalnie 26 tygodni w ciągu 18 miesięcy.

Istotnym warunkiem otrzymania świadczenia jest wypracowanie minimalnego dochodu, który musi wynosić  przynajmniej 167 216 NOK (1,5 G) w okresie ostatnich 12 miesięcy lub min  334 431 NOK (3 G) w okresie ostatnich 36 miesięcy.

Obowiązkiem osoby ubiegającej się o permittering w Norwegii jest wypełnianie kart meldunkowych na swoim profilu w NAV. Opóźnienie wysłania karty meldunkowej może spowodować usunięcie z rejestru osób starających się o zasiłek.

Jeśli podczas permitteringu osoba podejmie pracę, wszystkie godziny należy wpisać do karty meldunkowej według wytycznych zawartych w otrzymanej decyzji o przyznaniu świadczenia. 

 napisz do nas

Do rejestracji osoby bezrobotnej w systemie NAV niezbędny jest dostęp do logowania przez BankID lub Buypass.

Czy chcesz, żebyśmy sporządzili w Twoim imieniu podanie o permittering w Norwegii i zarejestrowali Twoje CV w systemie NAV? Skontaktuj się z nami »​

Uwaga! Prosimy o nieprzesyłanie oryginałów.​​

Contact Person Picture

Beata Iwancio-Jóskowska

Wyślij zapytanie

Contact Person Picture

Magdalena Polakowska

Wyślij zapytanie

​​

Deutschland Weltweit Search Menu