Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Kasy online – obowiązek wprowadzenia kas online dla kolejnych branż

PrintMailRate-it

Żaneta Niestier

25 czerwca 2021


Kasy fiskalne online - czym są i jaki jest cel ich wprowadzenia?


Już niedługo kasa online stanie się dla wielu przedsiębiorców elementem codzienności.

Przedsiębiorca wymieniający kasę na kasę rejestrującą online musi zakupić kasę fiskalną online, które posiada potwierdzenie od prezesa GUM (Głównego Urzędu Miar). Następnie musi zawrzeć umowę z  serwisantem mającym wymagane uprawnienia. Kolejno trzeba zadbać o bezpieczne i stałe łącze Wi-Fi z Internetem oraz przeprowadzić przy serwisancie proces instalacji i fiskalizacji kasy online.

Obowiązek posiadania kas online został wprowadzony, aby ograniczyć oszustwa podatkowe i zwiększyć udział płatności bezgotówkowych w sprzedaży detalicznej.

Kasy online - od kiedy i dla kogo?


Obowiązek wprowadzenia kas fiskalnych online wchodzi w życie stopniowo. Przedsiębiorcy zostali podzieleni według branż na trzy grupy – każda grupa została zobligowana do przejścia na kasę fiskalną online w innym terminie.


Od 1 lipca 2021 r. kasy fiskalne online będą musieli posiadać podatnicy świadczący usługi:

  • fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
  • budowlane,
  • prawnicze,
  • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.

Terminy wprowadzenia kas fiskalnych online określono w rozporządzeniu wydanym przez Ministra Finansów z 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących posiadających elektroniczny lub papierowy zapis kopii.

Wymiana na kasę online a ulga


Kasa fiskalna online musi być zafiskalizowana i gotowa do rozpoczęcia sprzedaży w obowiązującym terminie. Nawet jednodniowe spóźnienie skutkuje utratą prawa do ulgi na kasę online.

Prawo rozliczenia ulgi przysługuje nawet podatnikom, którzy w przeszłości już uzyskali ulgę przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.


Wymiana na kasę online - co zrobić z tradycyjną kasą?


W momencie zarejestrowania kasy fiskalnej online przedsiębiorca musi złożyć w Urzędzie Skarbowym wniosek o wyrejestrowanie starej kasy fiskalnej z ewidencji.


W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Kontakt

Contact Person Picture

Adrian Maczura

doradca podatkowy

Associate Partner

+48 606 640 095

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu