Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Nowelizacja Kodeksu pracy – przejrzystość wynagrodzeń na etapie rekrutacji

PrintMailRate-it

​​​Katarzyna Kołodziej

15 maja 2025​

9 maja 2025 r. Sejm uchwalił ustawę zmieniającą przepisy Kodeksu pracy. Celem nowelizacji jest wprowadzenie zasady przejrzystości wynagrodzeń na etapie rekrutacji pracowników.

Zmiany w Kodeksie pracy – co nowego dla pracodawców?


Zmiana polega przede wszystkim na dodaniu do Kodeksu pracy artykułu 183ca. Na jego podstawie nowym obowiązkiem pracodawców będzie przekazanie kandydatom do pracy informacji na temat wynagrodzenia na danym stanowisku. Może to być konkretna kwota lub widełki płacowe, ustalone według obiektywnych, neutralnych pod względem płci kryteriów.

Przypomnijmy, że w świetle obowiązujących przepisów Kodeksu pracy pojęcie wynagrodzenia jest szerokie i obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna. 

Ponadto, gdy pracodawca jest objęty układem zbiorowym pracy lub obowiązuje u niego regulamin wynagradzania, osoby ubiegające się o zatrudnienie na danym stanowisku będą miały prawo uzyskać informacje o odpowiednich postanowieniach układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania.

Jak i kiedy przekazywać informacje kandydatom do pracy?


Pracodawcy będą zobowiązani przekazać powyższe informacje w postaci papierowej lub elektronicznej, z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby zapewnić kandydatom do pracy możliwość świadomych i przejrzystych negocjacji. 

Nowelizacja przewiduje następujące momenty, w których pracodawca powinien poinformować osoby ubiegające się o zatrudnienie o ww. kwestiach:

  1. w ogłoszeniu o naborze na stanowisko;
  2. przed rozmową kwalifikacyjną – jeżeli pracodawca nie ogłosił naboru na stanowisko ani nie przekazał informacji w ogłoszeniu o naborze;
  3. przed nawiązaniem stosunku pracy – jeżeli pracodawca nie spełnił wcześniejszych warunków.

Ponadto pracodawca będzie miał obowiązek zapewnienia, aby ogłoszenia o naborze na stanowisko oraz nazwy stanowisk były neutralne pod względem płci, a proces rekrutacyjny przebiegał w sposób niedyskryminujący.

Co więcej, pracodawca nie będzie mógł uzyskać od kandydatów do pracy informacji o wynagrodzeniu w obecnym stosunku pracy oraz w poprzednich stosunkach pracy.

Ustawa została przekazana do Senatu i po zakończeniu procesu legislacyjnego ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Dyrektywa UE – krok w kierunku równości wynagrodzeń


Należy zauważyć, że ustawa wprowadza niektóre obowiązki przewidziane w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania. 

 Celem niniejszej dyrektywy jest:

  • likwidacja luki płacowej ze względu na płeć; 
  • wzmocnienie zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości;
  • wyeliminowanie dyskryminacji płacowej w sektorze publicznym i prywatnym poprzez zwiększenie przejrzystości wynagrodzeń.

Państwa członkowskie UE są zobowiązane do jej wdrożenia do 7 czerwca 2026 r. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad rządowym projektem implementującym dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

Jeśli zastanawiasz się, jak nowelizacja Kodeksu pracy oraz dyrektywa o równości i przejrzystości wynagrodzeń może wpłynąć na Twoją działalność – skontaktuj się​ z nami. W zakresie prawa pracy wspieramy podmioty działające w dowolnej branży i formie prawnej.
Deutschland Weltweit Search Menu