Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



System kaucyjny w Polsce

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​​​Joanna Lech

19 maja 2025​

​​
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce to krok milowy w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. 



SPIS TREŚC​I



Kiedy w Polsce wchodzi system kaucyjny​​?​

1 października 2025 roku Polska dołączy do grona krajów, które wprowadziły ten system, który ma na celu zwiększenie poziomu recyklingu i zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych.

Cel wprowadzenia systemu kaucyj​​nego


Głównym celem wprowadzenia systemu kaucyjnego jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska przez odpady opakowaniowe. System ten ma na celu zwiększenie poziomu selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych oraz ich recyklingu. Dodatkowo ma na celu stworzenie pozytywnych nawyków wśród konsumentów dotyczących segregowania odpadów.

Kogo dotyczy system kaucyjny​?


System kaucyjny obejmie szerokie grono uczestników rynku. W szczególności dotyczy:

  • podmiotów wprowadzających na rynek Polski produkty w opakowaniach na napoje (m.in. producentów, importerów napojów), które wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym;
  • przedsiębiorców prowadzących jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni sprzedaży nie większej niż 200 m2, w której użytkownikom końcowym są oferowane produkty będące napojami w opakowaniach na napoje objętych systemem kaucyjnym;
  • przedsiębiorców prowadzących jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni sprzedaży powyżej 200 m2, w której użytkownikom końcowym są oferowane produkty będące napojami w opakowaniach na napoje objętych systemem kaucyjnym.

Opakowania objęte systemem kaucyjnym – butelki PET i butelki szklane wielokr​​otnego użytku

System kaucyjny obejmuje: 

  • butelki PET do 3 litrów, 
  • puszki metalowe do 1 litra,
  • szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra.

​​system kaucyjny

Przykładowe obowiązki ustawowe dla podmiotów wp​rowadzających produkty w opakowaniach na napoje


Podmioty wprowadzające na rynek produkty w opakowaniach na napoje mają szereg obowiązków ustawowych. Muszą one zapewnić m.in. odpowiednie oznakowanie opakowań, wskazujące na objęcie ich systemem kaucyjnym oraz określające wysokość kaucji. Ponadto są zobowiązane do osiągnięcia określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych. Oprócz wskazanych tu obowiązków są jeszcze inne wymienione w ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi1.

Przykładowe obowiązki ustawowe dla przedsiębiorców posiadających powierzchnie handl​​​owe


Przedsiębiorcy prowadzący sklepy o powierzchni sprzedaży poniżej 200 m2 będą mogli dobrowolnie przystępować do systemu w zakresie zwrotu kaucji oraz prowadzenia punktów zbiórki opakowań i odpadów opakowaniowych.

Zgodnie z przepisami obowiązki małych jednostek, w których klientom oferowane są napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym, zależeć będą od rodzaju opakowania:

  • butelki PET i puszki – jest obowiązany do uczestniczenia w systemie kaucyjnym co najmniej w zakresie pobierania kaucji oraz może uczestniczyć w tym systemie w zakresie zwracania kaucji oraz zbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych;
  • butelki szklane wielokrotnego użytku – jest obowiązany do uczestniczenia w systemie kaucyjnym co najmniej w zakresie pobierania i zwracania kaucji oraz zbierania pustych opakowań.

Przedsiębiorcy prowadzący sklepy o powierzchni powyżej 200 m2 będą zobowiązani nie tylko do pobierania kaucji, ale również do przyjmowania zwrotów opakowań objętych systemem kaucyjnym. Dodatkowo przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 jest obowiązany prowadzić na własny koszt selektywne zbieranie odpadów opakowaniowych po produktach w opakowaniach, które znajdują się w ofercie handlowej tej jednostki, według rodzajów opakowań, z których powstały odpady, z wyłączeniem opakowań objętych systemem kaucyjnym. 

Nie można pominąć również obowiązku zawarcia umowy z podmiotem reprezentacyjnym.

Dla kogo przystąpienie do systemu jest obow​iązkowe?


Przystąpienie do systemu kaucyjnego jest obowiązkowe dla wszystkich jednostek handlowych oferujących napoje w opakowaniach objętych systemem, niezależnie od ich powierzchni. 

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce to ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonego zarządzania odpadami i ochrony środowiska. Dzięki temu systemowi Polska dołączy do grona krajów, które skutecznie zmniejszają ilość odpadów opakowaniowych i promują recykling. 


1 Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi1 ( Dz. U. z 2024 r. poz. 927 z późn. zm.).

Deutschland Weltweit Search Menu