Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Nowe rozporządzenie dotyczące odpadów, dla których nie trzeba prowadzić ewidencji

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​Joanna Lech

27 maja 2025


Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce obowiązuje rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów*.

Kluczowe zmia​​ny


Rozporządzenie zmienia m.in. dotychczasowy katalog/listę odpadów, dla których nie było dotychczas obowiązku wpisu do BDO.

Usunięcie odpadów niebezpiecznych ​​z listy


Nowe rozporządzenie dostosowuje przepisy krajowe do prawodawstwa Unii Europejskiej, które nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji wszystkich rodzajów odpadów niebezpiecznych.

Oznacza to, że od 1 stycznia 2025 roku ewidencję odpadów należy prowadzić dla wszystkich odpadów niebezpiecznych bez względu na ich ilość.

Lista odpadów zwolnionych z obowiązku ewidencji


Rozporządzenie zawiera wykaz odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji. Przykłady takich odpadów to:

  • Odpadowa masa roślinna (kod: 02 01 03) – bez ograniczeń ilościowych.
  • Odchody zwierzęce (kod: 02 01 06) – bez ograniczeń ilościowych.
  • Opakowania z papieru i tektury (kod: 15 01 01) – do 0,5 Mg/rok.

Dost​​​osowanie do przepisów UE


Rozporządzenie ma na celu harmonizację przepisów krajowych z unijnymi, co ma zapewnić lepszą kontrolę nad odpadami niebezpiecznymi i ich właściwe zarządzanie. 

Kogo dotyczy obowiązek wpisu do BDO?


Obowiązek wpisu do BDO dotyczy w szczególności:

  1. wprowadzających na terytorium kraju sprzęt i autoryzowanych przedstawicieli,
  2. wprowadzających baterie lub akumulatory,
  3. wprowadzających pojazdy,
  4. producentów, importerów i wewnątrzwspólnotowych nabywców opakowań,
  5. wprowadzających na terytorium kraju produkty w opakowaniach,
  6. wprowadzających na terytorium kraju opony,
  7. wprowadzających na terytorium kraju oleje i preparaty  smarowe,
  8. wytwarzających odpady inne niż komunalne,
  9. przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową, o której mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Co grozi za brak wpis​u do BDO?


Prowadzenie działalności bez wymaganego lub aktualnego wpisu do rejestru BDO może skutkować nałożeniem administracyjnej kary pieniężnej nawet do 1 000 000 zł.

Podsumowa​​nie


Nowe rozporządzenie wprowadza istotne zmiany w zakresie ewidencji odpadów, szczególnie w kontekście odpadów niebezpiecznych. W Rödl & Partner wspieramy przedsiębiorców w dostosowaniu procedur do nowych wymogów, a także w weryfikacji, czy odpady, które wytwarzają nie wymagają uzyskania bądź aktualizacji wpisu do BDO. 


* Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 5 listopada 2024 roku w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów (Dz. U. 2024 poz. 1644).
Deutschland Weltweit Search Menu