Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Brak podatku minimalnego przy sprzedaży leków refundowanych – korzystna interpretacja Dyrektora KIS

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​​​​​​​Katarzyna Niedabylska, Maria Wośkowiak-Adamczyk

30 maja 2025


3 marca 2025 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną odnoszącą się do zasad skorzystania z wyłączenia z minimalnego podatku dochodowego dla podmiotów generujących przychody z transakcji z ceną regulowaną. 

Interpretacja wskazuje, że do limitu transakcji umożliwiających skorzystanie z wyłączenia zalicza się wszystkie transakcje z ceną regulowaną bez badania rentowności na tych transakcjach. 

Na czym polega podatek minim​alny?


Minimalny podatek dochodowy – wprowadzony na mocy art. 24ca ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) – to rodzaj opodatkowania nakładany na przedsiębiorstwa, które wykazują bardzo niskie dochody lub straty podatkowe. Ma na celu opodatkowanie podmiotów, które w danym roku podatkowym: 

  • poniosły stratę ze źródła przychodów innego niż z zysków kapitałowych (z działalności operacyjnej) albo 
  • osiągnęły udział dochodów z działalności operacyjnej w przychodach z działalności operacyjnej w wysokości nie większej niż 2%.

Co istotne – zgodnie z art. 24ca ust. 14 pkt 5 lit. b ustawy o CIT – z minimalnego podatku dochodowego wyłącza się podatników, u których większość przychodów z działalności operacyjnej została osiągnięta z transakcji, w których cena lub sposób jej ustalania wynika z przepisów ustaw lub innych aktów normatywnych oraz gdy na każdym rodzaju tych transakcji wypracowana została strata lub rentowność nie większa niż 2%. 

Stan faktyczny – działalność w warunkach regulowanych marż


Wnioskodawca – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – prowadzi działalność w zakresie sprzedaży leków refundowanych, których ceny i marże są ściśle regulowane przez państwo. Większość przychodów z działalności operacyjnej spółki pochodzi ze sprzedaży leków refundowanych, jednakże na określonych rodzajach transakcji regulowanych rentowność jest wyższa niż 2%. W związku z wejściem w życie przepisów o podatku minimalnym spółka powzięła wątpliwość, czy aby skorzystać z wyłączenia z podatku minimalnego, będzie musiała badać, który rodzaj transakcji regulowanych ma rentowność powyżej lub poniżej 2%. 

​​

Stanowisko Dyrektora KIS – brak obowiązku zapłaty podatku minimalnego


Dyrektor KIS w wydanej interpretacji zgodził się ze stanowiskiem podatnika i potwierdził, że:

  • sprzedaż leków refundowanych zalicza się do transakcji, w których „cena lub sposób określenia ceny przedmiotu transakcji wynika z przepisów ustawy lub wydanych na ich podstawie aktów normatywnych”,
  • spółka korzysta z wyłączenia przewidzianego w art. 24ca ust. 14 pkt 5 lit. d ustawy o CIT – dotyczącego podmiotów, których rentowność została obniżona wskutek uwarunkowań zewnętrznych (regulacji administracyjnych) bez konieczności przeprowadzenia analizy rentowności rodzaju transakcji mających za przedmiot obrót lekami refundowanymi. Wystarczającą przesłanką do zastosowania wyłączenia jest, aby większość (tj. ponad 50%) uzyskanych przychodów pochodziła z transakcji, których przedmiotem są leki refundowane.

Organ wskazał, że intencją ustawodawcy nie było objęcie podatkiem minimalnym podmiotów, które osiągają większość przychodów z działalności operacyjnej z transakcji, których cena wynika z przepisów ustawy lub wydanych na ich podstawie aktów normatywnych. Do skorzystania z wyłączenia z opodatkowania podatkiem minimalnym wskazanego w art. 24ca ust. 14 pkt 5 lit. d ustawy o CIT wystarczy, że podatnicy:

  • dokonują transakcji, których cena wynika z przepisów ustaw lub wydanych na ich podstawie aktów normatywnych oraz
  • przychody z takich transakcji stanowią większość przychodów innych niż z zysków kapitałowych.

Znaczenie interpretacji – sygnał dla sektora ochrony zdro​wia


Interpretacja ma istotne znaczenie dla podmiotów działających w sektorze zdrowia i farmacji. W praktyce potwierdza, że:

  1. Podatnicy o niskiej rentowności wynikającej z ustawowych ograniczeń nie powinni być karani dodatkowym podatkiem minimalnym.
  2. Firmy farmaceutyczne i dystrybutorzy leków refundowanych mogą powoływać się na niniejszą interpretację przy ocenie swojej sytuacji podatkowej.
  3. Istnieje przestrzeń dla indywidualnego podejścia KIS w przypadkach, gdy niska dochodowość wynika z mechanizmów rynkowych narzuconych zewnętrznie.

Podsumowa​​​nie


Minimalny podatek dochodowy w połączeniu z regulacjami cen leków stanowi istotne wyzwanie dla branży medyczno-farmaceutycznej. Przedsiębiorstwa muszą dokładnie analizować swoje transakcje i uwzględniać specyfikę regulacji, aby prawidłowo obliczyć należny podatek. Dlatego indywidualne interpretacje podatkowe mogą być nieocenionym narzędziem w zapewnieniu zgodności z przepisami.

W związku z tym każdorazowo należy przeprowadzić szczegółową analizę transakcji oraz, w razie wątpliwości, rozważyć wystąpienie o indywidualną interpretację podatkową, aby upewnić się co do prawidłowego stosowania przepisów dotyczących minimalnego podatku dochodowego.

Jeśli Twoja firma działa w sektorze leków refundowanych lub innej działalności o regulowanej marży i chcesz mieć pewność, że nowe przepisy o podatku minimalnym Cię nie dotyczą – skontaktuj się z nami.​

Deutschland Weltweit Search Menu